Design, production and testing of a micro scale ORC
Mikro skala organik rankine çevrimi sistemi tasarımı, üretimi ve testi
- Tez No: 730993
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN BEDİR, PROF. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji teknolojileri her geçen gün daha önemli hale geliyor. Organik Rankine Çevrimi düşük sıcaklıklardaki ısı kaynaklarından enerji üretmek için ispatlanmış bir yöntemdir. Bu çalışmada 1 kW güç üreten Organik Rankine Çevrimi tasarlandı, üretildi ve Sarıtepe Kampüsü'nde bulunan BURET laboratuvarında test edildi. Üretim öncesi yapılan analiz için temel olarak termodinamik analiz üzerine yoğunlaşıldı ve bu analiz MATLAB üzerinde yapıldı. Parçalar seçildikten sonra konumları belirlendi ve gerekli bağlantı elemanları tasarlandı. Ayrıca sistemden veri alabilmek için bir veri toplama sistemi tasarlandı ve programlandı. Halihazırda BURET laboratuvarında bulunan yağ ısıtıcı ve su soğutma sistemleri, kurulan systemin ısı kaynağı ve ısı emicisi olarak kullanıldı. Bu ısıtıcı ve soğutucuları sisteme bağlamak için bazı değişiklikler yapıldı. Ekspander olarak bir araba turboşarjının türbin kısmı kullanıldı. Yüksek hızlarda çalışan jeneratör bulunmaması sebebiyle turboşarjın kompresör tarafı mekanik güç çıkışını hesaplamak için kullanıldı. Tüm parçalar birleştirildikten sonra sistem çalıştırıldı ve test edildi. Sensörlerin beklenmeyen davranışı sebebiyle systemin en verimli çalıştığı aralıkta kısıtlı veri toplanabildi. Buna rağmen ve maksimum türbin gücü 1.55 kW olarak ölçüldü. Ancak, türbinin düşük hızda dönmesi sebebiyle, türbin tarafından üretilen bu güç kompresör tarafından etkin bir şekilde kullanılamadı ve maksimum kompresör gücü 33.15 W olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency and renewable energy technologies are becoming more and more important every day. Organic Rankine Cycle is a proven way of generation of power from low temperature heat sources. In this study a 1 kW Organic Rankine Cycle is designed, produced and tested at BURET Laboratory on Boğaziçi University Sarıtepe Campus. A preliminary thermodynamic analysis is done at MATLAB to select the components. After the selection of the components, the test set-up connections are designed. In order to measure temperature, pressure and flow rate data from the system, a data acquisition system is also designed and programmed. The existing oil heating and chiller systems in BURET laboratory are used as the heat source and heat sink of the system. As the expander, an automobile turbocharger is used. Due to unavailability of very high-speed generators, the compressor of the turbocharger is used to measure the power output. Finally, all of the components are connected, the cycle is built, and testing is done. Due to the unexpected behavior of the pressure sensors, limited data are taken at the most efficient part of the experiment. A maximum turbine power output of 1.55 kW is measured at the turbine output. However, due to the low rotational speed of the turbine, the mechanical power generated by the turbine is not used effectively by the compressor, and a maximum compressor power of 33.15 W is obtained.