Galerilerin Silindirle Sıkıştırılmış Beton Barajların İki Boyutlu Davranışına Etkisi
Effect of Galleries on Two Dimensional Behavior of Roller Compacted Concrete Dams
  1. Tez No: 453664
  2. Yazar: MUHAMMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EMRE KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, galerilerin silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) barajların doğrusal ve doğrusal olmayan deprem davranışı üzerine etkisi alt modelleme tekniği ile incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye'nin Aydın İlinde inşa edilen Çine SSB barajı uygulama için seçilmiştir. Çine SSB barajının iki boyutlu sonlu eleman modeli ANSYS programı ile oluşturulmuştur. Barajın en elverişsiz kesiti, iki boyutlu model için seçilmiştir. Gövdeye ait malzeme ve zemin mekanik özellikleri barajdan elde edilen deneysel verilere göre belirlenmiştir. Beton ve temel kayası için malzeme bakımından doğrusal olmayan zaman-tanım analizinde Drucker-Prager malzeme modeli dikkate alınmıştır. İki boyutlu sonlu eleman modeli, baraj-zemin-rezervuar etkileşimini içermektedir. Rezervuar suyu, Lagrange yaklaşımı kullanılarak iki boyutlu sıvı sonlu elemanlarla modellenmiştir. Baraj ve zemin ara yüzeylerinde temas-hedef eleman çiftleri kullanılarak sürtünme tanımlanmıştır. Baraj gövdesindeki galeriler dikkate alınarak, sonlu eleman ağı alt modelleme tekniği ile galeri civarında sıklaştırılmıştır. Sonlu eleman modeli, baraj ölçüm sisteminden elde edilen verilere göre güncellenmiştir. Barajın boş ve dolu durumları, doğrusal ve doğrusal olmayan analizlerde dikkate alınmıştır. Çine'de meydana gelen 181.52 saniyelik deprem verileri dinamik analizlerde kullanılmıştır. Galerili ve galerisiz durumlar için yapılan doğrusal ve doğrusal olmayan analizlerden elde edilen yerdeğiştirmeler ve gerilmeler birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of galleries on the linear and nonlinear earthquake response of roller compacted concrete (RCC) dams are investigated by submodeling technique in this paper. For this purpose, Çine RCC dam constructed in Aydın, Turkey, is selected as an application. The two dimensional finite element model of Çine RCC dam is obtained using ANSYS software. The unfavorable section of the dam is selected for two dimensional model. The material and soil mechanical properties were obtained from the experimental data of the dam. The Drucker-Prager material model is considered in the materially nonlinear time history analyses for concrete and foundation rock. The two dimensional finite element model includes dam-foundation-reservoir interaction. The reservoir water are modeled with the two dimensional fluid finite elements based on the Lagrangian approach. The friction is defined between dam and foundation interfaces using contact-target element pairs. Galleries are considered in the body of the dam and the mesh is refined around the galleries considering submodeling technique. The finite element model of the dam is calibrated according to the data coming from the dam monitoring system. Empty and full reservoir conditions are considered in linear and non-linear analyses. Cine earthquake records were used in dynamic analysis during 181.52 seconds. The displacements and stresses obtained from the linear and non-linear analyses with and without galleries are compared with each other.