TTK Kozlu ve Üzülmez müesseselerindeki kömür ve yan kayacın jeomekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of geomechanical properties of coal and surrounding rock in TTK Kozlu and Üzülmez institutions
  1. Tez No: 911547
  2. Yazar: YUNUS İSKENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zonguldak Taşkömürü Havzası ülkemizde taşkömürü üretimi yapılan tek havza konumundadır. Üretim Türkiye Taşkömürü Kurumu bünyesindeki müesseseler tarafından yeraltı ocaklarında gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada Türkiye Taşkömürü Kurumu bünyesinde üretim faaliyetlerine devam eden Kozlu ve Üzülmez Müesseselerinde üretim bölgelerinden, Nefeslik ve hazırlık galerileri sürülen bölgelerden alınan farklı kömür ve kayaç bloklarıyla örnekler hazırlanarak ilgili laboratuvarlarda kaya mekaniği (tek eksenli basınç dayanımı (UCS), nokta yükü dayanım indeksi (PLI), çekme dayanımı, Ultrasonik P dalga hızı (UPV), Leeb sertliği, yoğunluk ve su emme) deneyleri yapılmıştır. Bu sayede kömür ve yan kayaçların jeomekanik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kayaç blokları laboratuvara getirildiğinde öncelikle örselenmeden leeb sertliği testi bloklarda pürüzlü ve pürüzsüz yüzeylerde gerçekleştirilmiştir. Düzgün karot alınabilen numunelerin ultrasonik P dalga hızı değerleri belirlenmiş ve bu NX çaplı ve 1.5, 2, 2.5 L/D oranlarında hazırlanan karotlarda tek eksenli basınç dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Kayaç bloklarından hazırlanan NX çaplı silindirik örnekler, çekme dayanımı ve nokta yük dayanımı testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca deney sonuçları dikkate alınarak kömür ve yan kayaçlar için kazılabilirlik tahmini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Zonguldak Hard Coal Basin is the only region in Turkey where hard coal is produced. Production is carried out in underground mines operated by the Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK). In this study, samples were prepared from different coal and rock blocks collected from production zones, ventilation drifts, and development galleries in the Kozlu and Üzülmez Mines, which are part of the TTK. Various rock mechanics tests were conducted in relevant laboratories, including uniaxial compressive strength (UCS), point load index (PLI), tensile strength, ultrasonic P-wave velocity (UPV), Leeb hardness, density, and water absorption tests. The aim was to examine the geomechanical properties of coal and surrounding rocks. When the rock blocks were brought to the laboratory, initial Leeb hardness tests were performed on rough and smooth surfaces without causing sample disturbance. Ultrasonic P- wave velocity values were determined for cores with a proper shape, and uniaxial compressive strength tests were conducted on NX-diameter cores prepared at 1.5, 2, and 2.5 length-to-diameter (L/D) ratios. NX-diameter cylindrical samples prepared from the rock blocks were also subjected to tensile strength and point load strength tests. Additionally, taking into account the test results, a excavability estimate was made for coal and surrounding rocks.