Sanal sanat müzelerinin ve sanal galerilerin görsel sanatlar eğitimine katkısı
The contribition of virtual art museums and virtual galleries to visual arts courses
- Tez No: 419447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Education and Training, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı, sanat eserlerini ve çalışmalarını sanal ortamda 360 derece panoramik görüntüyle içindeymiş hissi yaratarak eseri görme, tanıma, inceleme ve bilgi edinme gibi fırsatlar sunan interaktif sanal sanat müzeleri ve sanal galerilerin görsel sanatlar dersine katkısını ortaya koymaktır. Araştırmada deneysel desen kullanılmıştır. Ön test-son test kontrol gruplu model uygulanmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2014-2015 öğretim yılında Ankara'da bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gazi Üniversitesi Vakfı Anadolu Lisesinde öğrenim gören 11. sınıf öğrencilerinden görsel sanatlar dersi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Evrene giren öğrencileri temsil etmesi amacıyla da 11.sınıftan seçilen 20 öğrenci seçilerek yansız atama ile iki gruba ayrılarak (deney ve kontrol grubu) örneklemi oluşturmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS 16.00 istatistik programı ile çözümlenmiştir. Araştırma kapsamında yapılan grup eşleştirmeleri ve ilerlemenin tespiti için öntestlerde ve deney ve kontrol gruplarının sontestlerini karşılaştırmada Bağımsız Gruplar t-Testi (Indepented t-Test) yapılmıştır. Her grubun öntest ve sontest puan ortalamaları arasındaki farka bakmak için İlişkili Örneklemler İçin t-Testi (Paired Samples t-Test) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The very basic aim of this investigation is to reveal the contribution of visual arts course by interactice visual art museums and visual galleries which is given an opportunities thanks to 360 degree panoramic image and working handcracf in visual work of arts. In the research, pre-test and post-test control group experimental design method was used. The research was applied on a total of 20 students in the second half of the 2014-2015 academic year Gazi Foundation Private High School class of 11. In order to analyze the data SPSS 16.00 software was used and tabulated. In order to verify the content validity of the scale 11 class student pick up randomly and were seperated control and experimental group, The analyses of the data obtained from the achievement and attitude testswere done using either independent samples t-test to compare control and experimentgroups' pre- and post-test scores or paired samples t-test to compare each group's preand post-test scores. As a result of investigation, it is conclued that the visual arts course which is performed interactice visual art museums and visual galleries activity in computer environment contribute in a positive sense student success and aesthetic perception. In visual art course technologic opportunities should be use and all class activities has to happens computers area for visual museums and galleries so this will be more effective.