Linyitlerin karekterizasyonu ve mikrodalga ile kükürt giderimi
Characterization of lignites and removal of sulphur wiih microwave
- Tez No: 453681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK CUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez kapsamında Türkiye'nin 10 farklı kömür sahasından alınan kömür numuneleri ile çalışılmıştır. Numunelerin karakterizasyonu için; kimyasal analizleri (nem, kül, uçucu madde, sabit karbon, üst ısıl değer ve alt ısıl değer), elementel analizleri (C, H, O ve N) yapılmıştır. Kükürt (S) çeşitleri (toplam kükürt, pritik kükürt, sülfat kükürdü, yanabilir kükürt ve organik kükürt) belirlenmiştir. Numunelerin öğütülebilirlikleri, HGI değerleri belirlenerek incelenmiştir. 1,40 gr/cm3 ve 1,60 gr/cm3 yoğunluklu ağır ortamlarda Yüzdürme-Batırma Testleri yapılmıştır. 1,60 gr/cm3 yoğunlukta yüzen ürünlerin elementel analizleri, toplam kükürt içerikleri, HGI değerleri belirlenmiştir. Hem tüvenan kömür örneklerinde, hem de 1,60 gr/cm3 yoğunlukta yüzen ürünlerde petrografik çalışmalar yapılmıştır. Yüzen ürünlerin küllerinin kül ergime dereceleri ve mineralojik bileşimleri belirlenerek, Slagging İndeksleri ve Fouling İndeksleri tespit edilmiştir. Mikrodalga uygulamalarında; mikrodalga enerjisinin 1,60 gr/cm3 yoğunlukta yüzen ürünlerin toplam kükürt içeriğine etkisi incelenmiştir. Mikrodalga çalışmaları sonunda Çayırhan numunesinin toplam kükürdü %5,30'dan %2.31'e düştüğü, %6,50 toplam kükürt içerikli Milas-Ekizköy numunesinin mikrodalga uygulaması sonrası toplam kükürdünün %3,18'e indiği, mikrodalga uygulaması ile Çayırhan ve Milas-Ekizköy numunelerinin toplam kükürt içeriklerinde %52,64 ve %51,08 kükürt giderimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, coal samples from different 10 locations in Turkey were investigated. In order to characterize the coal samples, they were analyzed in terms of chemical analysis (moisture, ash, volatile matter, fixed carbon, gross and ultimate calorific value) and elemental analysis (C,H and N). Coal samples were investigated in terms of sulphur content and sulphur types (total sulphur, pyritic sulphur, combustible sulphur and organic sulphur). Coal samples were also analyzed in terms of their grindability (HGI). In the first step of this study, float and sink analysis with 1.40 and 1.60 g/cm3 density medium was carried out on the coal samples. Floated coal samples were analyzed in terms of their total sulphur content, elemental analysis and HGI grindability measurements. Beside these, petrographic studies were carried out on the run of mine and cleaned coal samples. Ash samples of floated coal samples were obtained and their ash melting degrees and mineralogic compositions were analyzed. With the help of these abovementioned ash melting degrees and mineralogic composition analysis, Slagging and Fouling indices of the samples were determined. In the scope of this study, also microwave application was realized on the floated coal samples. The aim of the microwave application was to observe the effect of microwave on total sulphur content within the 1.60 g/cm3 density floated coal samples. Microwave studies resulted as total sulphur content of Çayırhan coal sample decreased down from 5.3 % to 2.31 % while total sulphur content of Milas-Ekizköy coal sample decreased from 6.5 % to 3.18 %. Removal percentages of total sulphur content of Çayırhan and Milas-Ekizköy coal samples were 52.64% and 51.08, respectively.