Kompozit kaplamalı dış cephe sistemlerinin üretimi ve uygulamasında dikkat edilmesi gerekenlerin incelenmesi
Coated composite exterior wall systems examination of what should be considered in the production and application
  1. Tez No: 453688
  2. Yazar: ÖZGE KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE ERDİNÇ EDİRNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kompozit malzemeler, günümüzde etkin bir şekilde yararlanılan malzemeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapı sektörü, havacılık, otomotiv, sağlık sektörü gibi pek çok alanda kullanılmaktadırlar. Söz konusu bu malzemelerin sağladığı birtakım avantajlar bu malzemelerin tercih edilmesinde etkili olmaktadır. Kompozit malzemelerin kullanımının tercih edildiği alanlardan biri de yapı sektörüdür. Yapı sektöründe dış cephe üretiminde yararlanılan kompozit malzemelerin üretimlerinde ve bu cephelerin uygulamalarında birtakım unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Söz konusu bu çalışma da bu dikkat edilmesi gereken hususların ortaya konulabilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında ilk bölümde giriş başlığıyla dış cephe uygulamalarında kompozit madde kullanımıyla alakalı bazı olgulardan bahsedilerek ardından ikinci bölümde kompozit malzemenin tanım ve kapsamı açıklanmış ve üçüncü bölümde ise kompozit kaplamalı dış cephe sistemlerinin üretimi ve uygulaması ifade edilerek dünya ve Türkiye örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials, the materials that are effectively used nowadays. The construction industry, aerospace, automotive, healthcare industry, such as are used in many fields. The advantage of these materials is the preferred of these materials is effective. The construction sector is one of the areas where the use of composite materials is preferred. Exterior utilized in the production of composite materials in the construction industry and in the production of some elements in the application of these fronts should be paid attention to. In question is important in revealing aspects of this study that should be considered. Within the scope of this study in the first section with the entry title and then mentioned some facts about substance use in exterior applications composite in the second section and the third part describes the scope and definition of composite materials, composite systems of exterior wall coated by the manufacture and application expressed in the examples of Turkey and world are given.