Gümüş nanopartiküllerin atkestanesi (Aesculus hippocastanum) yaprak özütü ile biyosentezi, biyolojik aktivite ve ilaç salınım özelliklerinin belirlenmesi
Biosynthesis of silver nanoparticles using horsechestnut (Aesculus hippocastanum) leaf extract, determination of biologic activies and drug release properties
- Tez No: 453740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK KÜP, PROF. DR. FATİH DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında atkestanesi bitkisinin (Aesculus hippocastanum) yaprak özütü ile gümüş nanopartiküllerin (AgNP) biyosentezi gerçekleştirilerek karakterizasyonu yapılmıştır. Karakterizasyon sonucunda ~464 nm dalga boyunda spektrum gösteren, -29 mV elektriksel yüke sahip ve 50±5 nm büyüklüğünde küresel boyutta nanopartiküllerin oluştuğu belirlenmiştir. Biyolojik AgNP'lerin yaprak özütü indirgenmesi sonucunda çeşitli fonksiyonel gruplara ait 3246, 2115, 1636, 1073, 589 cm-1 dalga boyunda spektrumlar tespit edilmiştir. AgNP'lerin, antimikrobiyal etkisi, serbest radikal giderim aktivitesi, pBR322 DNA ile etkileşimi ve ilaç salınım özellikleri in vitro ortamda incelenmiştir. Antimikrobiyal aktivite ölçümü için 14 bakteri ve 3 maya suşu kullanılmıştır. Biyolojik AgNP'lerin yalnızca bakteri suşlarına karşı etkili olduğu mayalar üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Serbest radikal giderim aktivitesi en yüksek konsantrasyonda (100 ppm) %54,72 olarak belirlenmiştir. Biyolojik AgNP'lerin pBR322 DNA ile olan etkileşimi sonucunda DNA yapısı üzerinde herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir. İlaç salınımı çalışmalarında resveratrol ile bağlanmış AgNP'lerden resveratrolün pH 7,4'de yaklaşık %33,3 oranında serbest kaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, biosynthesis and characterization of silver nanoparticles (AgNP) using the leaf extract of horse chestnut plant (Aesculus hippocastanum) and their characterisation was achieved. In the characterization result the nanoparticles with spherical size of 50±5 nm had an electrical charge of -29 mV with a spectrum of ~464 nm. As a result of the leaf extract reduction of the biological AgNPs, spectra of 3246, 2115, 1636, 1073, 589 cm-1 wavelengths belonging to various functional groups were detected. The antimicrobial effect, the free radical scavenging activity, the interaction with pBR322 DNA and the drug release properties of AgNPs were investigated in vitro. A total of 14 bacteria and 3 yeast strains were used for antimicrobial activity measurement. It was determined that biological AgNPs have indicated effect only against bacterial strains and that there is no effect on yeast The free radical scavenging activity was determined to be 54.72% at the highest concentration (100 ppm). No change was observed in the result of the interaction of biological AgNPs with pBR322 DNA. Resveratrol-bound AgNPs were found to release about 33.3% of resveratrol at pH 7.4 in drug release studies.