Yalın altı sigma teknikleri ve bir gıda firmasında uygulanması
Lean six sigma techniques and a practise in the food firm
- Tez No: 453741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Müşteri memnuniyeti, ticari işletmeler için şüphesiz olmazsa olmaz bir kavramdır. Günümüz rekabet koşullarında hem müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak hem de yeterli karlılık oranını yakalayıp hayatta kalabilmek gitgide zorlaşan bir olgu olmaktadır. Ticari işletmeler bu olguyu sağlayabilmek için belirli bir kalite seviyesini yakalamak zorunda iken, aynı zamanda da maliyetleri minimize etmeye çalışmaktadırlar. İşletmeler tüm bu amaçlar doğrultusunda 1900'lü yılların ikinci yarısından itibaren“Altı Sigma”kapsamında üretim ve hizmette kalitesizlik oranını düşürücü faaliyetler yürütmektedir. Son yıllarda bu çalışmalara ek olarak, yapılan işi daha hızlı hale getirmeyi hedefleyen ve gereksiz israfı ortadan kaldırmayı amaçlayan“Yalın Üretim”kavramı eklenmiştir. Bu tez çalışmasında, öncelikli olarak“Altı Sigma”ve“Yalın”kavramları incelenmiş olup, özellikle altı sigma kavramı, tarihçesi, yapılan çalışmalar ve teknikleri incelenmiş, gerekli literatür bilgileri verilmiştir. Daha sonra“Yalın”kavramının altı sigma çalışmalarına olan entegrasyonu ve katkısından bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, bir gıda işletmecisinin üretim bölümünde“Altı Sigma”teknikleri ile kalitesizliğe sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılıp,“Yalın”mantığı ile süreçlerde optimum üretim düzeyini ve tam zamanlı üretimi sağlamak için geliştirilen matematiksel modelden ve süreç için yapılan iyileştirme çalışmalarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer satisfaction is a must have for all trading enterprises without a doubt. Keeping the customer satisfaction in a high level and surviving with enough benefit level is getting harder to have at the same time with each passing day. Trading enterprises must minimize their costs while maintaining their certain quality level for completing this task. Towards these goals, enterprises have been running“Six Sigma”programs for decreasing non-quality rates since the late 1900's in both production and service industries. In addition to these,“Lean Manufacturing”term which aims eliminating wastes and providing faster production has been developed over the past few years. In this thesis, firstly“Six Sigma”and“Lean”terms have been examined and especially Six Sigma, the history, studies and techniques, has been examined and necessary information has been provided. And then integration of lean to six sigma studies has been examined and mentioned. In final part, non-quality reasons in a food company have been eliminated using“Six Sigma”techniques and optimum production rates have been designated via mathematical model created in“Lean”logic have been mentioned.