Investigation of Sugozu fly ash and its usability as cement substitution in mortar in terms of strength and workability
Sugözü uçucu külünün harçlarda çimento ikamesi olarak kullanılabilirliğinin dayanım ve işlenebilirlik açısından araştırılması
- Tez No: 453743
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, YUMURTALIK/ADANA sugözü termik santralinden temin edilen uçucu külün harçlarda çimento yerine ikamesi dayanım ve işlenebilirlik açısından araştırlımıştır. Çalışmada, çimento yerine bağlayıcı olarak karışımlarda 0, 10, 30, 50, 70, 90 oranlarında F sınıfı uçucu kül çimento ile yer değiştirilerek hazırlanmıştır. Karışımların su/bağlayıcı oranı 0.40, 0.45 ve 0.50 olarak 3 farklı su çimento oranları kullanılmıştır. Elde edilen harç numuneler üzerinde dayanım ve işlenebilirlik deneyleri yapılmıştır. Doğada atık malzeme olarak bulunan Uçucu kül değerlendirilmiş olacak hem de çimento kullanımı azaltılarak ekonomik fayda sağlanacaktır. hazırlanan numunelere ıslak ve kuru kür işlemi uygulanacaktır. Bu amaç ile (40×40×160)mm boyutlarında üretilen standart harç numuneleri üzerinde; işlenebilirlik, eğilme dayanımı, basınç dayanımı, deneyleri gerçekleştirilecektir. Sugözü uçucu külünün betonda mineral katkı madde olarak kullanılmasının teknik, ekonomik ve çevresel faydalar getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of fly ash, which is waste product of YUMURTALIK/ADANA sugozu thermal power plant as a mineral additive in mortar is investigated. Compressive and flexural strength were measured. The mixes were proportioned by weight and batched with 0, 10, 30, 50, 70, and 90 percent Portland cement replacement; specimens were cured in dry and wet environments. The specimens for strength measurements were prisms of (40x40x160)mm, specimens were typically tested at 1, 3, 7, 28, 90 and 180 days; three specimens were tested for each replacement. During the testing of specimens, compressive and flexural strength were measured. Workability of each mixes was also measured. In every percentage of replacement three different water cement ratios (0.40, 0.45, 0.50) were used. As a results of laboratory study, based on strength and workability testing, it is concluded that use of sugozu fly ash can be used as additive material in mortar and concrete, and it has technical, economical and environmental benefits.