Tekstil kaplama işlemlerinde kullanılan binder bağlayıcıların nano parçacık katkılı uygulama performanslarının karşılaştırılması
Comparison of application pefrormance of cross linked agents loaded with nano particle on using textile coating treatment
  1. Tez No: 453746
  2. Yazar: MİNE BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, pamuk, poliamit ve polyester dokuma kumaşlara geleneksel şablon baskı tekniğine göre pigment baskı tekniği ile kaplama yapılmıştır. Kırmızı pigment renklendirici, uygulama sırasında akrilik, bütadien ve poliüretan binder bağlayıcı ile ayrı ayrı uygulanmıştır. Kaplama patları içine bakır, gümüş ve çinko metal nanopartiküller eklenmiş ve ultrasonik teknik ile iyice karıştırılarak kumaşlara uygulanmıştır. Kaplama işleminde kullanılan bağlayıcıların liflere fiksesini sağlamak için 140 oC'de 5 dakika boyunca kuru ısı ile işlem yapılmıştır. Nano metal partikül katkı ile kaplanmış kumaşların aşınma dayanımlarını belirlemek amacı ile Martindale cihazında birbirini takip etmek üzere 9 kPa basınç altında 5.000, 5.000 ve 10.000 toplam 20.000 devirde aşındırma işlemi yapılmıştır. Aşınmış ve aşınmamış kumaşların tüm renk ölçümleri yapılarak uygulanan kırmızı renk azalma oranı belirlenmiştir. Elektron mikroskobu haritalama tekniğine göre seçilen kumaşlar üzerinde bulunan nano metal noktaları sayı ve üniformluğu analiz edilmiştir. İşlemli kumaşlar ASTM E2149-01 hareketli test standardına göre 4 saat süre için antibakteriyel aktivite analizleri yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışma sonuçlarına göre her üç binder bağlayıcının birbirine yakın bağlama özelliğinde olduğu, poliamit ve polyester kumaşların pamuklu kumaşa göre daha iyi antibakteriyel özellik ortaya koyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to coat the textile fabrics, cotton, polyamide and polyester using pigment printing method in consideration of traditional screen-printing method. During the implementation, the red pigment colouring was used with acrylic, butadiene and polyurethane binder discreetly. Copper, silver and zinc in the coating pats were finely mixed and then implemented to the fabrics using nano particle ultrasonic technique. In order to fix the binding material to the fibres, the process was continued for 5 minutes with 140 ℃ dry heats. In order to determine the abrasive strength of the fabrics coated by Nano metal particles, under 9 kPa pressure, subsequently 5,000, 5,000 and 10,000 and totally 20,000 rpm abrasion process was implemented by Martindale device. The ratio of the decrease of the red colour was determined as the measurement of the worned and unworned fabrics with all colours. The Nano metal spots on the fabrics which were determined by electron microscope mapping technique were analysed in terms of number and unity. The antibacterial activity analysis of the treated fabrics was done in a four-hour duration process according to the ASTM E2149-01 standard test method. On the basis of experimental results, it was concluded that all the three binders have common binding aspects, and polyamide and polyester fabrics have better antibacterial properties than cotton fabrics.