Köpük aplikasyon tekniği ile su iticilik apresi uygulanması ve denim kumaş performansına etkisinin incelenmesi
Foam application technique and application of water application investigation on the performance of denim fabric
  1. Tez No: 504973
  2. Yazar: İLKER AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALCI, PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tez kapsamında; farklı kimyasal yapılardaki su itici apre malzemelerinin, köpük aplikasyon ile aktarılması olanakları ve bunun konvansiyonel yöntemler ile olan performans farkları incelenmiştir. Tekstil sektöründe kullanılan su itici malzemeler yapı itibariyle 3 çeşit olup; bunlar sadece florokarbon (FC) içeren, florokarbon (FC) ve dendrimer (DNR) yapı içeren ve sadece dendrimer (DNR) içeren malzemeler olarak sınıflandırılabilmektedir. Bu kimyasal yapılar içerisinde, çevre ve insan dostu olmalarını gerektiren prosedürler nedeniyle, zaman içerisinde 6 ve 8 karbon içeren FC su itici kimyasal kullanımının ortadan kalkacağı öngörülmektedir. Bu nedenle, tekstil kimya sanayisi alternatif olarak, dallanmış polimerler olarak bilinen dendrimerleri, su itici malzeme olarak kullanma fikrini ortaya atmıştır. Ancak bu ürünlerin yüzey gerilimlerinin farklı olmasından kaynaklı, benzer performansları vermesi şimdilik olası görülmemektedir. Tez kapsamında; denim kumaşta FC, FC+DNR ve sadece DNR olmak üzere farklı kimyasalların su iticilik özelliklerinin köpük ile aplikasyon yönteminin, emdirme ve kaplama yöntemleriyle kıyaslanması amaçlanmıştır. Konvansiyonel olarak kullanılan 6 ve 8 karbonlu FC esaslı su iticilik malzemeleri ile yeni geliştirilen PFOS (perflorooktan sülfonik asit) ve PFOA (perflorooktanoik asit) içermeyen dendrimer esaslı kimyasal malzemeler, su iticilik, fiziksel performans ve çeşitli konfor özellikleri bakımından kıyaslanmıştır. Deneysel çalışma kapsamında, farklı yapıdaki kimyasallar ile farklı konsantrasyonlarda, farklı aplikasyon yöntemleriyle (emdirme, köpükle ve kaplama) seçilen denim kumaş üzerine su itici uygulamalar yapılmıştır. Su iticilik apresi uygulanmış bu kumaşlar daha sonra, denim kumaşlara özel uygulanan çeşitli parça yıkama işlemlerine tabi tutulmuştur. Yıkama işlemlerinde, uygulanan bitim kimyasallarının kalıcılığı ve efektlendirme üzerine etkisi araştırılmıştır. Yıkama işlemlerinin yanında, uygulamaların kumaş performansına etkisini araştırmak için numunelere, mekanik ve konfor olmak üzere iki grup test işlemi yapılmıştır. Son olarak, tüm test sonuçları üzerinde tek yönlü varyans analizi yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Tez kapsamında elde edilen sonuçlar incelendiğinde; köpük aplikasyon yönteminin sprey test, temas açısı değerleri ve Nem Kontrol Testi (MMT) sonuçlarının emdirme ve kaplamaya göre daha iyi su iticilik gösterdiği, aynı zamanda emdirme ve kaplamaya alternatif bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the thesis; the effects of transfer of the water repellent finishing materials in the different chemical structures on cotton woven fabrics by foam application and this differs from conventional methods were investigated. Used in the textile industry water repellent materials are 3 kinds according to structure; Containing only fluorocarbon, Containing fluorocarbon and dendrimer structure and only dendrimer-containing materials that mean fluorocarbon-free materials. Over time, the use of fluorocarbon numbers both 6 and 8 carbons will eventually take off because of their procedures that limit environment and human friendliness. The textile chemical industry alternatively introduced the idea of using dendrimers, known as branched polymers, as water repellents. However, due to the different surface tension of these products, it is unlikely to give similar performances due to these reasons. Within the thesis; it is aimed to compare the water repellency properties of different chemicals, namely FC, FC + DNR and only DNR, with foam application method, impregnation and coating methods. The water repellent properties of FC, FC + Dendrimer and dendrimer only, , ie FC-free, and to be 6C and 8C chemical investigation, whish were totally 5 different chemicals were compared for the fabric by foaming and impregnation. Conventionally used 6 and 8 carbon fluorocarbon based water repellent materials and new developed dendrimer based chemical materials without PFOS (perflorooktan sulphonic acid) PFOA (perflorooktanoik acid) were compared in terms of water repellency, physical performance and various comfort features. Since the amount of fluorocarbon has gained importance recently, two different variants were compared with 6C and 8C at the same time. Experimental studies were carried out on selected denim fabrics with different application methods (impregnation, foaming and coating) in different concentrations with different types of chemistry. These water-repellent fabrics were then subjected to various washing treatments specially designed for denim fabrics. The permanence of the finishing operations applied in the washing process and the effect on the effect were investigated. In addition to washing processes, two groups of tests were carried out to investigate the effect of applications on fabric performance, including specimens, mechanical and comfort. Finally, one-way analysis of variance on all tests to be performed and the results were evaluated. When the results obtained within the scope of the thesis are examined, foam application of method, spray test, contact angle values and MMT results show better water repellency than impregnation and coating at the same time it was seen as an alternative method of impregnation and coating.