Investigation of electricity and hydrogen production potential from solar/wind hybrid system in Iraq
Irakta güneş/rüzgar hibrid sistemleri ile elektrik ve hidrojen üretim potansiyelinin araştırılması
  1. Tez No: 453747
  2. Yazar: MASAD MAZHER HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Artan enerji talebi ve fosil kökenli mevcut enerji kaynaklarının çevreye ve insan verdiğe zarardan dolayı çevre dostu ve tükenmez enerji kaynaklarını aramak zorunluluk haline geliyor. Özellikle son yıllarda çevre kirliliği, toksik emisyon, küresel ısınma sorunlarını aşmak ve fosil yakıt bağımlılığını azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi oldukça arttı. Bu çalışmada, Irak'ta yer alan Basra, Wasit ve Anbar şehirleri için güneş/rüzgar hibrit enerji sistemi ile elektrik üretim ve hidrojen üretim potansiyelleri araştırıldı. Bu amaç doğrultusunda, elektrik üretimi için farklı hub yüksekliklerinde (50 m, 80m, 100m ve 120m) farklı güçlerde (500 kW, 900 kW, 1300 kW ve 2000 kW) çalışan rüzgar türbinleri ile farklı iki güneş pilinden (Panasonic-330W ve Kyocera-315W) oluşan hibrit sistem incelendi. Daha sonra, hidrojen üretim potansiyeli araştırmak için güneş/rüzgar hibrit sistemine farklı güçlere sahip elektrolizör (48 kWx18, 215 kwx4, 430 kWx2 ve 860 kWx1) entegre edildiği düşünülerek her bir durumdaki hidrojen üretim miktarları araştırılmıştır. Ayrıca, ele alınan her bir durum için üretim maliyetleri de araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, ele alınan şehirler içinde Basra şehrinin en yüksek elektrik enerjisi ve hidrojen üretim potansiyeline sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing demand for energy makes it imperative to search for more energy sources, which must be environmentally friendly and inexhaustible, in contrast to the current resources of energy (fossil fuel) that cause a lot of damages. Recently, interest in renewable energy sources has increased in order to overcome the dependency on fossil fuels to reduce the pollution, toxic emissions, and global warming. In this thesis, it is aimed to investigate the potentials of electricity and hydrogen production with a solar (PV)/wind hybrid energy system for the cities of Basra, Wasit and Anbar in Iraq. In line with this aim, a hybrid energy system consists the various wind turbines having different rated powers (500 kW, 900 kW, 1300 kW and 2000 kW) and operated at different hub heights (50 m, 80m, 100m and 120m) integrated with two different solar panels (Panasonic-330W and Kyocera-315W) considered for electricity production. In addition, the electrolyzers having different rated power (48 kWx18, 215 kwx4, 430 kWx2 ve 860 kWx1) are added to the the solar/PV hybrid system in order to investigate the hydrogen production potential. For all considered cases, the cost of electricity and hydrogen production are calculated. The obtained results bring out that Basra has the remarkable electricity and hydrogen prodution potential between the selected cities in Iraq.