Impacts of adaptive signal controls on local traffic
Adaptif sinyal yönetiminin şehiriçi trafiğine etkileri
- Tez No: 453759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şehirlerdeki trafik genellikle trafik sinyalleriyle düzenlenmektedir. Adaptif Sinyal Yönetimi mevcut trafik akışının düzenlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada İstanbul'un 3 farklı noktasındaki Beyoğlu-Halıcıoğlu Yolu (Beyoğlu), Büyükdere Caddesi (Beşiktaş) ve Koska Kavşağı (Fatih) üzerindeki noktalarda Adaptif Sinyal Yönetimi'nin uygulanmasıyla seyahat sürelerinde meydana gelen azalmalar, kavşağı terk eden araç sayısındaki artış ve buna bağlı olarak emisyon değerlerinde meydana gelen iyileşmeler araştırılmıştır. Bu kapsamda Beyoğlu-Halıcıoğlu Yolu üzerindeki başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki GPS kaydı yapılmak suretiyle her bir saniyede aracın hız, geçen süre ve ortalama seyahat süreleri hesaplanmıştır. Büyükdere Caddesi ve Koska Kavşağı üzerinde loop sensörler aracılığıyla araçların hızı, sayısı ve seyahat süresi bilgileri elde edilmiş olup adaptif sinyal yönetiminin uygulanmasıyla sabit süreli sinyallere göre seyahat süreleri ve hızdaki meydana getirdiği iyileşmeler ve buna bağlı olarak egzoz emisyon değerlerindeki azalmaların incelendiği uygulamalar gösterilmiştir. Adaptif sinyal kontrolü'nün uygulanmasıyla belirtilen kavşaklarda seyahat sürelerinde ortalama sabah yüzde 25 akşam yüzde 20 buna bağlı olarak emisyon değerlerinde ortalama yüzde 13 azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic is usually regulated by traffic signals in the cities. Adaptive Signal Management has a significant impact on the regulation of the existing traffic flow. In this study 3 different locations Beyoglu-Halıcıoğlu Road (Beyoglu), Büyükdere Street (Besiktas) and Koska Interchange (Fatih) at points on occuring travel time reduction to the implementation of Adaptive Signal Management, an increase in the number of vehicles leaving the intersection and emissions accordingly improvements have been sought in the resulting values. In this context, Beyoglu-Halıcıoglu way between starting point and ending point the initial speed of the vehicle and GPS record by making every second on the elapsed time and average travel time is calculated. Buyukdere Street and Koska junction on the speed of the vehicle through the loop sensors, is the velocity and travel time information obtained improvements brought about travel times, and resulting in speed compared to fixed-term signals to the implementation of adaptive signal and practices, assessing the reduction in accordingly exhaust emissions shown. Adaptive signal control applied by the average travel time in the morning hours in the specified intersections average 25 percent during evening hours average 20 percent reduction in emissions occured consequent 13 percent reduction.