Betonarme ve çelik üstgeçitlerin yapısal olarak karşılaştırılması
Structural comparison of reinforced concrete and steel overpasses
- Tez No: 453758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; İstanbul Anadolu Yakası Maltepe İlçesinde bulunan Küçükyalı Kadir Has Lisesi önünde bulunan D100 aksı üzerinde yapılması planlanan üst geçit betonarme ve çelik olarak ele alındı. Bu kapsamda, üst geçitler malzeme özellikleri ve standartları, yükler, yük kombinasyonları, yapı ağırlıkları, dayanım, yapım süreleri, insan kaynakları, bakım ve onarım, maliyet, mimari tasarım ve çevresel etkiler başlıkları altında incelendi. Araştırma yapılan başlıklar altında çelik ve betonarme üst geçitlerin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları belirlendi. Sonuç kısmında özet tabloda genel bilgiler sunularak üst geçit için önceliklerin belirlenmesinden sonra yapı tipi seçimi sağlanmaya çalışıldı. Çalışmanın sonucunda maliyet ve bakım onarım başlıklarında avantajları olan betonarme üst geçitler tercih edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the overpass which is planned to construct in the line of D100 highway that is located in front of Küçükyalı Kadir Has High School in Anatolian region of İstanbul is designed as part of reinforced concrete and steel. Within the scope of this study, overpasses are researched under the heads of the characteristic of materials and related codes, loads, load combinations, weight of structures, strength, manufacturing processes, human resources, maintenance and repair, costs, architectural desing and environmental effects. In consideration of investigations, the pros and cons of reinforced concrete and steel overpasses are determined.In conclusion, the selection of structural type is examined after determining the priorities of the mentioned overpass with a pivottable which includes general informations. As a consequence of this study, reinforced concrete overpasses, which are transcend with respect to features of costs and maintenance - repair, are preferred.