Samsun ili hafif raylı sistem hemzemin geçitlerinde mikrosimülasyon modelleme analizi
Microsimulation modeling analysis at intersections on light rail system route in Samsun
- Tez No: 453763
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Özel araç kullanımının yüksek olması durumunda, trafik sıkışıklığı, gürültü, hava kirliliği gibi olumsuz etkilerin önlenebilmesi için kent içindeki yolcu talebinin büyük bir kısmının toplu taşıma araçları ile karşılanması gerekir. Birçok ülkede ve büyük şehirlerde pahalı yatırımlar olmasına rağmen demiryolu ağırlıklı toplu taşıma sistemleri yoğun trafik ve hava kirliliği ile baş edebilmenin tek yolu olduğu düşünülerek, tercih edilmektedir. Hafif raylı sistem araçlarının toplu taşımada yer alması; taşınan yolcu sayısının fazla olması, modern, hızlı ve konforluluğundan dolayı şehir içi trafik sıkışıklığını önemli ölçüde azaltmaktadır. Ancak toplu taşıma içinde yer alan hafif raylı sistemin şehir içi trafiğinin içinde hareket etmesi bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Şehiriçi trafiği içinde özel otoların, diğer toplu taşıma araçlarının ve hafif raylı sistemin hareketinin kesişmek zorunda kaldığı kavşaklarda sinyalizasyon uygulamaları yapılmaktadır. Bu kavşaklarda, çeşitli yönlerden gelen trafik akımlarının yönetilmesi ve kavşaktaki sinyalizasyonun düzenlenmesi zorlaşmakta, dolayısıyla artan gecikmeler, işgücü hacmindeki kayıplara, araçların beklemesinden dolayı yakıt ve işletme maliyetlerindeki artışlara, çevre kirliliğine, araç sahipleri üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında, Samsun Hafif Raylı Sistem güzergahı üzerinde yer alan Atakum Belediyesi, Mimar Sinan, Türkiş, Ömürevleri, Atakent, Yenimahalle, Körfez hemzemin geçitleri incelenerek; gecikmeleri minimize edecek, kapasite ve hizmet düzeylerini artıracak yeni devre süreleri veya kavşak geometrilerinin düzenlenmesi hedeflenmiştir. Kavşaklar,“Vissim”bilgisayar programıyla incelenmiştir. Vissim programı üzerinde simülasyon yaparak simülasyon sonucunda araç başına düşen gecikme ve kavşak hizmet düzeyinin öğrenilmesi amacıyla, önce kavşaklarda kamera çekimi yapılarak trafik sayımı sonuçları elde edilmiştir. Daha sonra sinyalizasyon sistemindeki faz planı, yeşil süreler, devre süreleri ile, kavşakların düzeni ile ilgili geometrik bilgiler temin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
If the use of private vehicles is high, a large part of the passenger demand in the city must be covered by public transportation vehicles in order to avoid adverse effects such as traffic congestion, noise and air pollution. Although there are expensive investments in many countries and large cities, rail-based public transport systems are preferred, given that they are the only way to deal with heavy traffic and air pollution. The use of light rail vehicles in public transport; Due to the fact that the number of passengers being transported is high, modern, fast and comfortable, the traffic volume of the city is reduced considerably. However, the movement of the light rail system within the city traffic within the public transportation brings with it some problems as well. Within city traffic, signaling applications are being made at intersections where private cars, other public transport vehicles and the movement of the light rail system have to intersect. In these junctions, the management of traffic flows from various directions and the regulation of signaling at junctions becomes more difficult, thus causing increased delays, loss of labor volume, increases in fuel and operating costs due to the wait of vehicles, environmental pollution, negative effects on vehicle owners. In this thesis study, the intersections of Atakum Municipality, Mimar Sinan, Türkiş, Ömürevleri, Atakent, Yenimahalle and Körfez on the Samsun Light Rail System route were examined; The aim is to regulate new circuit times or intersection geometries that will increase latency, capacity and service levels. The intersections were examined by computer program“Vissim”. In order to learn the latency and intersection service level per vehicle as a result of simulation by simulating on Vissim program, the traffic count results were obtained by shooting camera at intersections first. Then, the phase plan in the signaling system, the green periods, the period of the circuit, and the geometrical information about the alignment of the intersections are provided.