İstanbul metro raylı sistemlerde yolcu memnuniyeti
İstanbul metro rayli si̇stemlerde yolcu memnuni̇yeti̇
  1. Tez No: 453762
  2. Yazar: YASEMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde nüfus arttıkça şehirleşme artmaktadır bu durum sorunlarıda beraberinde getirmektedir.Bir kentte insan sayısı arttıkça altyapı hizmetleri daha çok kullanılır dolayısıyla daha çok talep edilir.Altyapı hizmetlerinden ulaşım günümüz metropol kentlerde insanların iş, okul , sosyal hayat ve özel alanlarına kadar etkilemektedir.İnsanlar günlük hayatlarının birkaç saatini ulaşım halinde geçirmektedir .Dolayısıyla bu kadar insanların hayatlarına dokunan bir hizmet kullanıcılar ya da müşteriler tarafından çok eleştirilebilmekteya da takdir edilebilmektedir. Gelişen dünyada metropol kentler ulaşımdaki bu talebi karşılamak için raylı sistemlere yatırım yapmaktadır.İstanbul bu kentler içerisinde raylı ulaşım hizmetleri konusunda geri kalmış olsada son yıllarda yapılan yatırımlarla önemli bir ilerleme kaydetmiştir. Raylı ulaşım sistemleri günümüz insanının hız, konfor, güvenlik gibi konularda daha çok cevap vermektedir dolayısıyla daha çok talep edilmektedir.Bu talep insanların şikayet ve beklentilerinide beraberinde getirmektedir.Dolayısıyla raylı ulaşım sistemlerindede müşteri memnuniyeti ön plana çıkmakta işleten şirketler buna göre stratejik planlar yapmaktadır. Araştırmanın evreni İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Metro İstanbul iştirak şirketi metro sistemleri oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini ise Metro İstanbul yolcu memnuniyeti müdürlüğü memnuniyet anketleri oluşturmaktadır.Anketlerin yapıldığı tarih Nisan 2016 dır.Anketlere katılım sağlayan müşterilerin cevapları SPSS 18 programında analiz edilip, yorum eklenerek teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays population and urbanization is growing up.This may cause some problems.When the population is grow up people use infrastructure services much more in a city.Transportation is affecting a person's social life,school life,business life etc. in a metropol city.People spend their hours in a day for transportation.So a service that affects people like this can be criticized or be appreciated. İn this developing world metropol city's investing in railway to fulfill this demand. İstanbul made progress in railway transportation in last 10 years even though it was underdevelopment. Nowadays railway transportation is fulfilling the people's speed,comfort and security demands.This demanding brings people's satisfaction and discontent with it.So the railway transportation companies planning their strategies according to customer's satisfaction. This research includes Istanbul manucipality associated metro Istanbul. Samples of this research includes satisfactory questionnaire of customers. Questionnaire date is april 2016. All responses from custmers were analysed in SPSS 18 and added to the thesi with discssions.