Van ekolojik koşullaroında bazı yazlık triticale hatlarının verim ve verim unsurları üzerine bir araştırma
- Tez No: 45379
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
VAN EKOLOJİK KOŞULLARINDA BAZI YAZLIK TRİTİCALE ( X Triticosecale Wittmack ) HATLARININ VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA. ÖZ : Van ekolojik koşullarında yazlık 15 Triticale hattının verim ve verim unsurlarım belirlemek amacı ile yapılan bu araştırmada, verim ve verim unsurlarım oluşturan birçok özellik incelenerek bunların birbirleri ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Denemede kullanılan Triticale hatlarının, metrekarede bitki sayısı 94,2 - 147,1 adet, başaklanma süresi 50 - 56 gün, başaklanma erme süresi 49 - 56 gün, vejetasyon süresi 101 - 108 gün, bitki boyu 69,6 - 74,2 cm, başak boyu 9,5 - 11,3 cm, metrekarede başak sayısı 281,4 - 418,5 adet, bin dane ağırlığı 38,2-43,2 gr, hektolitre ağırlığı 68,9 - 74,7 kg, biyolojik verim 796,6 - 961,4 kg/da, dane verimi 238,8 - 328,0 kg/da, hasat indeksi %29,0 - %35,9, başakta başakcık sayısı 20,2 - 22,5 adet, başakta dane sayısı 34,8 - 41,4 adet, başakta dane ağırlığı 1,40 - 1,81 gr, bitkide-fertil kardeş sayısı 2,7 - 3,3 adet ve protein oram %13,5 - %16,2 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
II A RESEARCH ON YIELD AND YIELD COMPENENTS OF SOME SPRING TRITICALE ( X Triticosecale Wittmack ) LINES IN VAN EGOLOGICAL CONDITIONS. ABSTRACT : In this research that was aimed the determine yield and yield components of 15 spring Triticale lines in Van ecological conditions, the characteristics that contain yield and yield compenents were investigated, and correlations were determined between these characteristics. In Triticale lines that were used in experiment, the number of plant per sguare meter were determined as 94,2 - 147,1; days to heading as 50 - 56; heading - ripening period as 49 - 56; days to maturity as 101 - 108; plant height as 69,6 - 74,2 cm; spike length as 9,5 - 11,3 cm; the number of spikes per sguare meter as 281,4 - 418,5; 1000 seeds weight as 38,2 - 43,2g; test weight as 68,9 - 74,7 kg; biological yield as 796,6 - 961,4 kg/da; grain yield as 238,8 - 328,0 kg/da; harvest index as 29,0 % - 35,9 % ; the number of spikelest per spike as 20,2 - 22,5; the number of grains per spike as 34,8 - 41,4; kernel weight per spike as 1,40 - l,81g; the number of fertile tillers per plant as 2,7 - 3,3 and protein percent as 13,5 % - 16,2 %.