Kültür ırkı sığırlarda polimorfik kan parametreleri ile bazı süt ve döl verim özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationsşhip between blood parameters polymorphism with milk production and reproduction in dairy cattle breeds
- Tez No: 45380
- Danışmanlar: PROF.DR. S. METİN YENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZ Siyah Alaca ve Esmer ırkı sığırların ekonomik verim özelliklerini (gerçek süt verimi, 305 gün süt verimi, ergin çağ süt verimi, laktasyon süresi, gebelik basına asım sayısı) etkileyen bası çevre faktörleri transferin, hemoglobin vs kan grubu sistemleri polimarfismi ; transferin, hemoglobin tipi ve kan sistemleri ile verim özelikleri arasındaki ilişkiler 42 Siyah Alaca 27 Esmer inekte incelenmiştir. Transferin esgen frekansları Tf A, Tf D ve Tf E için Siyah Alacalarda sırasıyla 0,274±0. 048, 0.702±0.050 ve 0. 024±0,01-6, Esmerlerde ise aynı sırayla 0,352±0,066, 0,574±0.067 ve 0,074±0,036 bulunmuştur. Transferin genotiplerinin amprik ve teorik dağılışları arasındaki fark önemsiz (P >,05 ) bulunmuştur. Hemoglobin esgen frekansları Siyah Alacalarda Hfo A ve Hb B için sırasıyla 0,976±0,016 ve 0.024±0,016, Esmerler için aynı sırayla 0,370±0,0,45 ve 0,130±0,045 olarak bulunmuştur. Hemoglobin genotiplerinin amprik ve teorik dağılışları arasındaki fark Esmerlerde önemli (P,05> bulunmuştur. Esmer populasyonunda Tf A, Tf D ve Tf E esgenlerinin meydana getirdiği Tf AA, Tf DD, Tf AE, Tf AD ve Tf DE şeklinde iki homozigot ve üç heterozigot olmak üzere beş genotip tesbit edilmiştir.Siyah Alaca populasyonunda ise Tf AA, Tf DD" Tf AD, Tf DE gibi iki homozigot ve iki heterozigot olmak üzere dört genotip gözlenmiştir Transferin genotiplerinin amprik ve teorik dağılışları arasındaki fark önemsiz (P>,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT lr\ Black Pied and Brown Swiss cattle some environmental factors affecting economical production traits -as 305 day milk yield, actual milk yield, mature equivalent milk., length of dry period, polymorph ism in transferrin, hemoglobin -and blood groups; associations between production characteristics and the transferrin, hemoglobin and blood group types were studied. The? frequencies of transferrin -alleles of Tf A, Tf D and Tf E were found as 0,274±0. 048, 0,702+0,050 and 0,024±0,016 in Black Pied catties as 0,352+0,066, 0,574+0,067 and 0,074+0,036 in Brown Swiss cattle respectively. The differences between the empirical and the oretical distributions of transferrin genotypes were found insignificant ( P>,05 ). The frequencies of hemoglobin alleles in Black Pied for Hb A and Hb 3 were found as 0,9762:0,016 and 0,024±0,016 respectively and corresponding values in Brown Swiss were 0,870±0,045 and 0,130±0,045 Trie differences between the empirical and theoretical distributions of hemoglobin genotypes were found significant (P,05> in Black Pied. In the herd of Brown Swiss cattle five genotypes, two horaozygoses and three heterozygoses, were identified as Tf AA, Tf DD, Tf AD, Tf DD and Tf DE formed by the alleles of Tf A, Tf D and Tf E, Whereas in the herd of Black Pied cattle four genotypes, two homosygoses and two heterozygoses were observed as Tf AA, Tf DD, Tf AD and Tf DE.