Sağlıklı sağlak - solak bireylerde motor performansın dağılımı ile tepki hız - kalitesi, sürekli dikkat - problem çözme ve nonverbal zeka arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Analyzing motor performance distribution, reaction speed- quality, constant vigilance-problem solving and nonverbal intelligence on healty left-right handed individiuals
- Tez No: 453813
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Psikoteknik Viyana Test Sistemi kişilerin zihinsel özelliklerinin ve psikomotor becerilerinin belirlenmesi amacıyla kullanılan bilgisayar destekli bir psikoteknik ölçme ve değerlendirme sistemidir. Viyana Test Sistemi içerisinde bulunan, Determinasyon (DT) testi ile bireylerin yoğun uyaran akışı ve stres altında tepki verme hızı ve kalitesi, Cognitrone (COG) testi ile sürekli dikkat-problem çözme yeteneği, Standart Progressive Matrisler (SPM) testi ile muhakeme yeteneği, Motor Performans Serisi (MLS) testi ile motor becerisi ölçülür. El motor becerisi dar alanlar içinde küçük objeleri (çivi), hedef alanlara hatasız yerleştirebilme, elleri titremeksizin hassas uygulamalar yapabilme becerisidir. El motor becerisi derecesini tespit etmekte kullanılan bir grup test vardır. Bunlar arasında Motor Performans Serisi (MLS), motor becerinin faktör analizi çalışmalarına dayanılarak geliştirilen bir test bataryasıdır. Motor performans serisi testinde hassas ve kaba el becerisi ölçülmektedir. Bu test ile ince motor beceri 5 farklı yönden ölçülmektedir. Bunlar; elin sabitliği, hat takip (el-kol hassaslığı), hedefe yönelme (göz-el koordinasyonu), çivi yerleştirme (el-parmak becerisi), vuruş (bilek-parmak hızı) olarak gösterilebilir. Bu çalışmada erkek ve kadın bireylerde beynin kognitif fonksiyonları, motor becerileri ve el tercihi arasındaki ilişkiler karşılaştırıldı, sağ ve sol el becerilerinin motor kontrol stabilitesi ile sağ ve sol ellerdeki motor output'un asimetrik kontrollü olabileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
Vienna Test System is a system of computer based psychotechnic measurements and evaluation which is used for determining mental features and psychomotor skills of individuals Determination test (DT) is a test which measures the speed and the quality of reaction that a person gives under the stress and high stimulus flow, Cognitrone (COG) test measures constant attention and problem-solving skills, Standart Progressive Matris (SPM) test measures the ability to individual's judgments. Motor Performans Serisi (MLS) test measures individual's motor skills, all of these tests are found on the Vienna Test System. Hand motor skill is ability, to make sensitive application without tremor on small objects (nails) in confined spaces, placing without error on targeted areas. There is a grup of test which is to determine for degree of hand motor skill. These are among the Motor Performance Series (MLS). The Motor Performance Series (MLS) is a test battery developed basing on factor analyze studies of fine motor abilities. Sensitive and rough hand skills are being measured by the MLS. The MLS assesses the following five aspects of fine motor abilities; steadiness, line tracking, aiming, inserting pins and tapping. In this study, Cognitive fonctions of brain, motor skills and hand preference of male and female individuals have been compared,it has been discovered that motor control stability of left and right hand and motor output of left and right hand can be controlled asimetricly.