Gestasyonel diyabetes mellitus'lu kadınlarda anksiyete ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of quality of life and anxiety in women gestational diabetes mellitus
- Tez No: 453814
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gestasyonel diyabet (GD) ilk defa gebelikte saptanan glikoz tolerans bozukluğudur. GD nin zamanında tanınması gebe ve fetüs sağlığının korunması açısından önem taşır. GD'lu kadınların gebelikleri süresince yaşadıkları anksiyetelerinin saptanarak, yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi ile kadınların diyabet yönetimlerine ve sürece uyumlarının sağlanması yoluyla sağlıklı gebelik ve bebek dünyaya getirmelerine katkı sağlanabilmektedir. Bu çalışmada, GD'lu kadınların anksiyete ve yaşam kalitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; Haziran – Kasım 2013 tarihleri arasında TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu, Manisa İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Manisa Devlet Hastanesi Endokrin Polikliniği ve Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kadın Doğum Anabilimdalı yatan hasta katları ve polikliniklerinde ve Şifa Üniversitesi Hastaneler Grubu Basmane Şubesi Endokrinoloji polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini araştırma tarihinde, araştırmanın yürütüldüğü hastanelere başvuran gestasyonel diyabetli hastaların tamamı oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini gerekli yasal izinler alındıktan sonra araştırmaya kabul edilme ölçütlerine uyan araştırmaya katılmaya gönüllü basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiş gestasyonel diyabetli bireyler (n= 107) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik bilgileri almak amacıyla literatür doğrultusunda hazırlanan 39 soruluk bir form ve yaşam kalitesini değerlendirmek için likert tipi 36 maddeden oluşan Kısa Form 36 (SF -36) yaşam kalitesi ölçeği, anksiyeteyi değerlendirmek için 21 maddeden oluşan 0-3 arası likert tipi puanlanan Beck Anksiyete Envanteri (BAE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.00 for Windows programı kullanılmıştır. Verilen değerlendirilmesinde student t testi, korelasyon, ANOVA, Mann Whitney U , Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan GDM li kadınların yaş ortalaması 31,73±5,93 (min:19 , max:43) olarak belirlenmiştir. Kadınların %3,7'si sadece okur-yazar, %70,1'i ilköğretim mezunu ve %26,2'si lise ve üzeri eğitim almıştır. Kadınların %43,0'ünün ailesinde diyabet öyküsü olduğu, ailesinde diyabet olanların %73,9'unu 1.derece akrabaları olduğu saptanmıştır. GDM li kadınların %90'ının GD şeker ölçümüyle belirlenmiştir. Araştırmaya katılan GDM li kadınların yaşam kalitesi (SF-36) ölçeği alt alan puan ortalamaları orta düzey ve altında saptanmıştır (4,25 - 20,38) ve Beck Anksiyete ölçeği alt alan puan ortalamaları yine orta düzey ve altında saptanmıştır (10,14 – 24,00). Sonuç olarak Gestasyonel diyabetes mellitusun kadınlarda yaşam kalitesine ve anksiyete düzeyine etkisi bulunmaktadır. GDM li kadınlarda yaşam kalitesi azalmakta anksiyete düzeyi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gestational Diabetes Mellitus (GDM) is defined as the clucose intolerance diagnosed in pregnancy. Diagnosing GDM in time is important for both the mother ant the fetus. During the pregnancy of women whohave GD, it is contributional to determine the anxiety that they feel with the help of examining their quality of life and women's diabet management, to submit their healthy pregnancy and giving birth. With this work, it is aimed to examine women's anxiety and quality of life who have GD. The reseach was run between June- November 2013 at Turkish Republic Ministry of Health, Turkey Public Hospitals Foundation, Manisa City Public Hospitals Association related to Office of Secretary General, Manisa State Hospital Endocrine Policlinicsand Celal Bayar University Hafta Sultan Hospital Gynecology Department, staying patient floors and policlinics and Şifa Universty Hospitals Group Basmane section Endocrinology Policlinics. Gestasyonel Diabetpatients, who appeals to the hospital where the research is running constitutes the population of the research. Patients who has GD (n=107) and, who were chosen from volunteers according to the acceptance of random simple examplification method constitutes the examplification of research. As data collecting tools, with the aim of having sosyodemografik information, a form with 39 questions that is prepar edaccording to literature and in order to examine quality of life, a likert type of short form that consists of 36 items (pg-36), life quality examination, Beck anxiety inventory (BAE) which consists of 21 items and pointed with the likert type 0-3 to evaluate anxiety are used. To analyze datas, SPSS 15.00 for Windows program is used. To evaluate datas, student t test, corelation, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskol Wallis tests are used. Women's ages who has GDM and participated in reseach are specified aproximately as 31.73+5.93. (min: 19, max:43). %3.7 of the women are just literate, %70.1 is primary school graduated, and %26.2 of the more educated in high schoolormore. It is determined that %43.0 of thewomen's family has a diabet story, and %73.9 of who have diabets are their first degree relatives. %90 of the women has GDM are specified with GD diabetes measurement. Women's, with GDM, participated in research, life quality (pg-36) measurement's avarage points are seen as medium level and below (4.25-20,38) and Beck Anxiety Measurement's points are determined as medium level and below as well (10.14-24.00). Inconclusion, Gestasyonel diabetes mellitus has an effect on the women'squality of life and their anxiety rate. On women who has GDM, life quality is increasing, and on the contrary anxiety rate is decreasing.