Zirve kalp atım hacmi ve civarına gelen egzersiz şiddetlerinin kardiyovasküler sapma üzerine etkileri
Effects of exercise intensity at and around peak stroke volume on cardiovascular drift
- Tez No: 453817
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, zirve kalp atım hacmi düzeyindeki güç çıktısı (P@SVpik) ile P@SVpik%90 ve P@SVpik%110 düzeylerindeki egzersizlerin kardiyovasküler sapma (CV-Drift) üzerine etkilerini incelemekti. Çalışmaya orta ve iyi düzey antrenmanlı, 6 erkek bisikletçi katıldı (VO2maks: 63,2±5,21 ml/dk-1/kg-1; yaş: 21,7±2,42 yıl; boy: 176,8±5,3 cm; vücut kütlesi: 69,1±5,8 kg; vücut kütle indeksi: 22,1±1,3; vücut yağ oranı: %8,9±1,9). VO2maks düzeyinin %40-100'ü arasındaki yükler, nitröz-oksit tekrar soluma (N2ORB) methodu kullanılarak bireysel zirve kalp atım hacmi (SVpik) değerleri belirlendi. P@SVpik%90, P@SVpik ve P@SVpik%110 yüklerinde 30 dakikalık kesintisiz egzersizlerin 6., 9., 12., 15., 20., 25. ve 30. dakikalarında yapılan kalp debisi (Qc) ölçümlerinde 6. dakikaya kıyasla 9-30. dakikalar arasında CV-Drift; kalp atım hızında (HR) anlamlı bir yükseliş ve kalp atım hacminde (SV) anlamlı bir düşüş kriterleri gözlendi. P@SVpik%90 yükünde 6. dakikaya ait SV değeri 143,5 ml'den 9. dakikada 136,7 ml'ye (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of workloads corresponding to peak stroke volume (P@SVpeak), it's 10% above and 10% below (P@SVpeak%90 and P@SVpeak%110) on cardiyovascular drift (CV-Drift). 6 moderate to well-trained cyclists were participated in this study (VO2max: 63.2±5.21ml/min-1/kg-1; age: 21.7±2.42 year; height: 176.8±5.3 cm, body mass: 69.1±5.8 kg; BMI: 22.1±1.3; body fat percentage: 8.9±1.9%). Individual peak SV levels (SVpeak) of participants were determined at cycling workloads ranged from 40% to 100% of VO2max by using nitrous-oxide rebreathing (N2ORB) method. 30-min constant-load and continuous bouts of exercises were performed by P@SVpeak90%, P@SVpeak, and P@SVpeak110%. CV-Drift was analyzed by cardiac output (Qc) measurements taken at 6th, 9th, 12th, 15th, 20th, 25th and 30th minutes of exercise bouts. Significant differences in heart rate (HR) increase and stroke volume (SV) decrease between 6th and 9-30th minutes accepted as time of inception for CV-Drift. CV-Drift observed during all cycling intensities. Drops in SVs were significant in P@SVpeak%90 (from 143.5 ml at 6th minute to 136.7 ml at 9th; p0.05).