Kronik obstrüktif akciğer hastalığında farklı tek ekstremite egzersiz eğitimi programlarının fonksiyonel kapasite, arteryel sertlik, kas aktivasyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
An investigation of different type single limb exercise training effects on functional capacity, arterial stifness, muscle activation and quality of life in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 1021710
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) tek ektremite egzersiz eğitiminin etkilerini inceleyen karşılaştırmalı çalışmalar yetersizdir. Çalışmanın amacı KOAH'ta farklı tek ekstremite egzersiz eğitimi programlarının fonksiyonel kapasite, arteryel sertlik, kas aktivasyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktı. Katılımcıların, tedavi öncesi ve sonrası yapılan testlerle, solunum fonksiyonu, quadriceps kas kuvveti (izometrik ve 10 maksimum tekrar [10MT]), egzersiz kapasitesi (altıdakika yürüme testi [6DYT] ve kardiyopumoner egzersiz testi [KPET]), laktat düzeyi, kas aktivasyonu ve yorgunluğu (elektromiyografi [EMG]), arteriyel sertlik, ve yaşam kalitesi (Saint Geroge Solunum Anketi) değerlendirildi. Bireyler, tek ekstremite sürekli egzersiz (SEG) ve yüksek şiddetli aralıklı egzersiz grubu (HIIT) ve (DEG) gruplarına randomize edildi. Egzersiz eğitimi programları, 6 hafta boyunca, haftada 3 gün, ayaktan denetimli tek ekstremite egzersizinden oluştu. Solunum fonksiyonları incelendiğinde ise SEG grubundaki FEF%25-75: zorlu ekspiratuar akımın %25-75'i ( FEF%25-75) değişimi diğer gruplara göre anlamlı olarak daha fazlaydı (p<0,05). Non-dominant 10MT quadriceps kas kuvvetinin SEG ve DEG gruplarında HIIT grubuna göre daha fazla olduğu görüldü (p<0,05). 6DYT testinde verilen dispne yanıtının tedavi sonunda HIIT grubunda anlamlı şekilde SEG ve DEG gruplarına göre düşük olduğu gösterildi (p<0,05). Oksijen tüketimi düzeyindeki artış HIIT grubunda diğer gruplara göre daha fazla idi (p<0,05). DEG grubunda, KPET sırasında ölçülen PETO2'de artış olduğu gösterildi (p<0,05). DEG grubunda Vastus medialis kası zirve iş yükü medyan frekans değerinde HIIT'e göre anlamlı artış görüldü (p<0,05). Vastus lateralis kasında eğri altında kalan alan SEG grubunda DEG grubuna göre anlamlı artış gösterirken (p<0,05), HIIT grubu ile benzer bir değişim gösterdi (p>0,05). Arteryel sertlik açısından ise SEG grubunda diğer gruplara 75 atım/dakika kalp atım hızına normalize edilmiş augmentasyon indeks, atım hacmi ve kardiyak debi açısından anlamlı iyileşme olduğu gösterildi (p<0,05). Sonuç olarak, tek ekstremite sürekli egzersiz eğitiminin küçük havayolu ve arteryel sertlik üzerinde; tek ekstremite HIIT oksijen tüketimi, dispne kontrolü, kas aktivasyonu ve yorgunluğu üzerinde; dirençli egzersiz eğitimi ise kas kuvvet artırma konusunda olumlu yararlar sağlar. Tek ekstremite egzresiz eğitim programları KOAH'lı bireylerin pulmoner rehabilitasyon programında egzersiz eğitimi modaliteleri olarak tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different single-limb exercise training programs on functional capacity, arterial stiffness, muscle activation, and quality of life in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). Before and after treatment, participants were assessed for pulmonary function; quadriceps muscle strength (isometric and 10-repetition maximum [10RM]); exercise capacity via the six-minute walk test (6MWT) and cardiopulmonary exercise test (CPET); muscle activation and fatigue via electromyography (EMG); arterial stiffness; lactate levels; and quality of life via the St. George's Respiratory Questionnaire. Patients with COPD were randomized into a single-limb continuous exercise group (CEG), a single-limb high-intensity interval training group (HIIT), and a resistance exercise training group (REG), and underwent a supervised, outpatient, single-limb exercise program three days per week for six weeks. Regarding pulmonary function, Forced Expiratory Flow between 25% and 75% of Forced Vital Capacity differed in the CEG (p<0.05). For quadriceps muscle strength, ten-repetition maximum (10RM) of the non-dominant limb was found to be higher in the CEG and REG groups compared with the HIIT group (p<0.05). The dyspnea response reported during the 6MWT was significantly lower in the HIIT group compared with the CEG and REG groups at the end of treatment (p<0.05). The increase in oxygen consumption was greater in the HIIT group (p<0.05). An increase in end-tidal oxygen pressure (PETO2) measured during CPET was also demonstrated (p<0.05). In the vastus medialis muscle, the increase in median frequency during peak workload was significantly greater in the REG group compared with HIIT (p<0.05). In the vastus lateralis muscle, the area under the curve showed a significant increase in the CEG compared with the REG group, while showing a similar change to the HIIT group (p<0.05). In terms of arterial stiffness, the CEG showed significant improvement in AIx at a heart rate of 75 beats·min-1, stroke volume, and cardiac output compared with the other groups (p<0.05). In conclusion, CEG training provides benefits for small airways and arterial stiffness, HIIT training provides benefits for oxygen consumption, dyspnea control, and muscle activation and fatigue, and REG training provides benefits for improving muscle strength. Single-limb exercises could be used either individually or in combination as exercise training modalities within pulmonary rehabilitation programs for individuals with COPD.