Ankilozan spondilit hastalarında fiziksel performansın kardiyopulmoner egzersiz testi ile değerlendirilmesi
Analysis of physical performance in ankylosing spondylitis patients BY cardiopulmonary exercise test
  1. Tez No: 738596
  2. Yazar: SAFİYE SAYILIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN KÜÇÜKAKKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ankilozan Spondilit (AS) hastalarında aerobik fiziksel performansı kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET) ile değerlendirmek, aerobik fiziksel performansın hastalık ilişkili değişkenlerle arasındaki ilişkiyi belirlemek ve sağlıklı kontrollerle olan farklılıkları saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya modifiye New York Kriterlerine göre AS tanısı almış, 18-65 yaş aralığında, 40 hasta ve 44 sağlıklı kontrol dahil edildi. Eforlu egzersiz yapmasına engel olabilecek deformitesi olan, bilinen kardiyak ya da solunum sistemi hastalığı olan, sistemik organ tutulumu olan, nörolojik hastalığı bulunan, hipertansiyonu olan ve çalışmaya katılmak istemeyen kişiler çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya alınan katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, mesleki durum, sigara kullanımı, egzersiz alışkanlığı, hastalık süresi, medikasyon durumu, steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaç (SOAİİ) ve Biyolojik ilaç kullanım durumu kaydedildi. Her hastanın sabah tutukluğu süresi sorgulandı. İnflamasyon durumunu değerlendirmek amacıyla akut faz reaktanları (Eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP)) kaydedildi. AS'li hastaların iyilik hali üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla hasta ve hekim global değerlendirme skoru kullanıldı. AS hastalarının ve kontrol grubunun aksiyel ve periferik eklem mobilitesini değerlendirmek amacıyla el parmak zemin mesafesi, tragus duvar mesafesi, oksiput duvar mesafesi, ağız açıklığı, modifiye schober testi, intermalleolar mesafe, lomber lateral fleksiyon, servikal rotasyon derecesi, çene manibrium mesafesi ve göğüs ekspansiyonu ölçümleri yapıldı. AS hastalarında hastalık aktivitesini değerlendirmek için Bath AS hastalık aktivitesi ölçeğinden (BASDAI), fonksiyonel durumu değerlendirmek için Bath AS fonksiyonel indeksinden (BASFI) ve aksiyel iskelet mobilitesini değerlendirmek için Bath AS metroloji indeksinden (BASMI) yararlanıldı. Hastaların yaşam kalitesi kısa form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Tüm katılımcılara fiziksel performansı belirlemek amacıyla KPET uygulandı. Katılımcılara KPET öncesinde solunum fonksiyon testi (SFT) yapıldı. KPET katılımcılara Cortex Metalyzer 3B (MPU31-105) ve Sprintex Callis Z 6000 cihazı ile koşu bandı üzerinde Bruce protokolü kullanılarak uygulandı. KPET sırasında maksimum kalp atım hızı (HR), maksimum VO2 değeri (ml/dk/kg), solunum değişim oranı (RER), VO2/HR (oksijen nabzı), maksimum süre, test sırasında ulaşılan maksimum hız (km/saat), G, VE/VO2, VE/VCO2, VT, VT, VD/VT, VE, BF, BR, PaCO2, PetCO2, VO2/kg, VO2 %norm değerleri kayıt edildi. Spirometrik değerlendirme ile zorlu vital kapasite (FVC), 1.saniyedeki zorlu ekspiratuar hacim (FEV1), FEV1/FVC, zirve ekspiratuar akım hızı (PEF), vital kapasitenin %25-%75 arasındaki zorlu ekspiratuar akım (FEF 25-75) ölçüm değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan AS hastalarının yaş ortalaması 34.9±9.9 iken kontrol grubunun yaş ortalaması 34.4±10.3 idi. İki grubun yaş ortalaması birbirine benzerdi. İki grubun sosyodemografik özelliklerine ait veriler karşılaştırıldığında ilaç kullanımı, SOAİİ kullanımı ve biyolojik tedavi AS grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Bunun dışında diğer sosyodemografik veriler açısından iki grup arasında anlamlı fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate aerobic physical performance in ankylosing spondylitis (AS) patients by cardiopulmonary exercise test (CPET); to determine the relationship between aerobic physical performance and disease-related variables and to determine the differences with healthy controls. Materials and Methods: 40 patients who diagnosed as Ankylosing spondylitis according to modified New York criteria, aged 18-65 years, and 44 healthy controls were included in the study. We excluded the persons who had deformities that may prevent them from doing vigorous exercise, known cardiac or respiratory system disease, systemic organ involvement, neurological disease, hypertension, and those who did not want to participate in the study. Age, gender, education level, occupational status, smoking, exercise habits, disease duration, medication status, non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAİD), and biological drug usage status were recorded for all persons. Morning stiffness duration was questioned for each patient. In order to evaluate inflammation condition, acute phase reactants (ESR, CRP) were recorded. Patient and physician global assessment scores were used to evaluate the effect on the well-being of patients with AS. In order to evaluate the axial and peripheral joint mobility of AS patients and the control group, finger to floor distance ,tragus wall distance, occiput wall distance, mouth opening, modified Schober test, intermalleolar distance, lumbar lateral flexion, cervical rotation degree, chin manubrium distance, and chest expansion measurements were done. The Bath AS disease activity scale (BASDAI) was used to evaluate disease activity in AS patients, the Bath AS functional index (BASFI) to evaluate functional status, and the Bath AS metrology index (BASMI) to evaluate axial skeleton mobility. The life quality of patients was evaluated by short form-36 (SF-36). CPET was applied to all participants in order to determine physical performance. Pulmonary function test (PFT) was done on participants before CPET. CPET was applied to the participants using the Bruce protocol on the treadmill with CortexMetalyzer 3B (MPU31-105) and SprintexCallis Z 6000 device. During CPET maximum heart rate, maximum VO2 value (ml/min/kg), respiratory exchange ratio (RER), VO2/HR (oxygen pulse), maximum time, maximum velocity reached during the test (km/h), G, VE/VO2, VE/VCO2, VT1, VT, VD/VT, VE, BF, BR, PaCO2, PetCO2, VO2/kg, VO2% norm values were recorded. Forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume in one second (FEV1), FEV1/FVC, peak expiratory flow rate (PEF) and forced expiratory flow between %25-75% of vital capacity (FEF 25-75) values were recorded with spirometric evaluation. Results: The mean age of AS patients was 34.9±9.9 meanwhile the mean age of healthy subjects was 34.4±10.3. The mean age of two groups was similar. When the sociodemographic datas of two groups were compared drug usage, NSAİD usage, and biological treatment were significantly higher in AS patients than in healthy subjects. Apart from these, no significant difference was observed between the two groups in terms of other sociodemographic datas.