Deneysel testis torsiyonu ile iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan ratlarda fosfodiesteraz 5 inhibitörlerinin etkinliği
The effect of phosphodiesterase type 5 inhibitors in experimental testis ischemia reperfusion injury
- Tez No: 453852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÜYETÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulan testis torsiyonuna bağlı gelişen iskemi/reperfüzyon hasarını önlemede farklı fosfodiesteraz 5 inhibitörlerinin (sildenafil, tadalafil, vardenafil ve udenafil) etkinliğinin incelenmesi amaçlandı. Wistar-Albino 35 erkek rat her grupta 7 rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı; iskemi-reperfüzyon (I/R) grubu (grup A), I/R + sildenafil grubu (grup B), I/R + tadalafil grubu (grup C), I/R + vardenafil grubu (grup D), I/R + udenafil grubu (grup E). Tüm gruplarda sol testisler 2 saat süre ile 720 derece torsiyone edildi. Detorsiyondan 30 dakika önce A grubuna 2cc izotonik, B,C,D ve E grublarına ise sırasıyla 1 mg\kg dozunda sildenafil, tadalafil, vardenafil ve udenafil 2cc SF ile çözünerek intraperitoneal olarak verildi. 4 saat reperfüzyon periyodundan sonra tüm ratlara sol orşiektomi yapıldı. Dokularda Malondialdehit (MDA) ve Glutatyon peroksidaz(GPx) seviyeleri ölçüldü ve histopatolojik değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to examine the effect of different phosphodiesterase type 5 inhibitors (sildenafil, tadalafil, vardenafil and udenafil) for prevention of ischemia reperfusion injury after testis torsion in rats. Male 35 Wistar-Albino rats were divided into five groups each has seven rats; I/R group (group A), I/R + sildenafil group (group B), I/R + tadalafil group (group C), I/R + vardenafil group (group D) and I/R + udenafil group (group E). In all groups left testicles of rats were subjected to 720 degrees of spermatic cord torsion for 2 hours. 30 minutes prior to detorsion 2cc SF, 1mg/kg sildenafil, 1mg/kg tadalafil, 1mg/kg vardenafil and 1mg/kg udenafil was administered intraperitonealy to group A, B, C, D, E respectively. At the end of 4 hours detorsion period, left orchiectomies were performed. Glutathione peroxidase(GPx) activities, and malondialdehyde (MDA) levels were measured, and histopathologic examinations were performed. Compared to group A significantly decreased MDA level, significantly increased STD and lower Johnsen score were found in groups B, C, D and E. There was statistically significant difference between group A and B for GPx, but that difference was not seen between other groups. There were no differences in MDA, STD and JTBS levels between group B, C, D and E. This study indicates that intraperitoneal administration of PDE 5 inhibitors efficiently prevents ischemia reperfusion injury after testis torsion in rats and there were no statistically significant differences in these four agents.