Kedi ve köpeklerin bakım ve beslenmesi ile beslenmeye bağlı bazı problemler ve davranışlar arasındaki ilişkiler
The relationships between diet-related problems and their behaviours with care and feeding of cats and dogs
  1. Tez No: 453874
  2. Yazar: KÜBRA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKSU ELMALI, PROF. DR. TAYLAN AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, 84 kedi, 155 köpek sahibi ile yüz yüze yapılan görüşme sonucunda elde edilen anket verileri kullanıldı. Kedilerde 7, köpeklerde ise 14 ırk üzerinden veriler elde edildi. Elde edilen sonuçların sıklık ve yüzdeleri belirlendi. Anket sonuçlarına göre hayvan sahipleri, kedi ve köpek sahiplenmede büyük oranda ırkın fiziksel özelliklerini (sırasıyla %87.50; %73.40), davranışsal özelliklerden ise sevimli olmasını (sırasıyla %62.16; %58.76) ve aile sevgisini (sırasıyla %69.05; %59.87) baz aldıklarını ifade etmektedir. Kedi ve köpek sahiplerinin çoğunluğunun daha önceden kedi veya köpek sahiplenmemiş oldukları (sırasıyla %59.52; %54.19) belirlendi. Kedilerin diyetinde daha çok hazır mama (%47.62) kullanılırken, köpeklerde hazır mamaya ilaveten ev yemekleri kullanıldığı (%51.61) tespit edildi. Yine kedilere %78.18 kemiksiz tavuk ve/veya sığır eti verilirken, köpeklere aksine %59.69 kemikli et verildiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, 84 cat owners and 155 dog owners were used to obtain data on the relationship between nutrition and behaviour related problems in both species. To complete this examination, 7 different cat breeds and 14 dog breeds were used. The results in frequency and percent are described below. According to the study, pet owners when claiming cat and dog, pay attention physical properties of breed (cat 87.5%; dog 73.40%), cute (cat 62.16%, dog 58.76%) and family love (cat 69.05%, dog 59.87%) of behaviour properties. Most of pet owners they haven't been before cat and dog (cat 59.52% dog 54.19%). More prepared food was given to the cats (47.62%) and dogs were given prepared in addition to home-cooked food using (51.61%). Cats (78.18%) were fed boneless chicken breast and / or beef, unlike dogs which ate 59.69% boned meats.