Ergenlerde internet bağımlılığı ve şiddete eğilim düzeylerinin belirlenmesi
The determination of internet addiction and violence tendency level among adolescents
  1. Tez No: 453873
  2. Yazar: SERCAN MANSUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TAMBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplum Ruh Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnternet bağımlılığı ve şiddet eğilimi ergenlerin ruh sağlığını etkileyen ciddi durumlardır. Araştırma, ergenlerde internet bağımlılığı ve şiddete eğilim düzeylerini belirlemek amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Hatay ili Antakya ilçesine bağlı liselerde öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise evreni belli örnekleme yöntemi kullanılarak basit rastgele seçilen bir anadolu lisesi, bir özel lise ve bir meslek lisesi'nde 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 9., 10., 11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören 537 öğrenci oluşturmuştur. Veriler kişisel bilgi formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), Şiddet Eğilimi Ölçeği (ŞEÖ) ile sınıf ortamında bir ders saati içinde uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman Korelasyon Katsayısı testleri kullanılmıştır. Verilerde istatistiksel olarak anlamlılık çıkması durumunda farkın kaynaklandığı grubu belirlemek üzere Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Araştırmaya katılan ergenlerin ŞEÖ puanı 35,45±7,87 olarak, İBÖ toplam puanı 34,62±15,38 olarak, İBÖ alt boyutlarından; kontrol kaybı puanı 13,99±6,52 olarak, daha fazla online kalma isteği puanı 7,66±3,87 olarak, sosyal ilişkilerde olumsuzluk puanı 12,98±6,62 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Internet addiction and violence tendency are serious conditions affecting the mental health of adolescents. The study was made to determine the internet addiction and violence tendency level of the adolescents and this was designed as cross-sectional study. The research area included high school students existing in the province of Hatay; the research experiment covered 537 students studying at 9th, 10th, 11th and 12th grades that randomly chosen among an anatolian high school, a private college and a vocational high school. Data were gathered in the classroom environment in an hour of time via forms such as personal information form, Internet Addiction Scale (IAS), Violence Tendency Scale (VTS). Number, percentage, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman Correlation Tests was used to evaluate the data. When the data was statistically detected meaningful, Bonferroni corrected Mann-Whitney U test was used to determine from which group the difference came. Adolescents participating in the research score of VTS was found 35,45±7,87; the total IAS score was 34,62±15,38; from the sub-levels of IAS; loss of control sub-level score was 13,99±6,52, tolerance development sub-level score was 7,66±3,87 and negative consequences for social relationships sub-level score was 12,98±6,62.