Alkol bağımlılığı sendromu tanısı ile yatırılan hastalarda suç ve antisosyal davranış ilişkisi üzerine tanımlayıcı bir çalışma
A Descriptive Study About The Relationship Between Crime And Antisocial Behaviour On The Patients Who Were Hospitalized With The Diagnosis Of Alcohol Dependence Syndrome
- Tez No: 453884
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK, PROF. DR. YILDIRIM BEYATLI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Forensic Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Suç ile en çok ilişkilendirilen Antisosyal Kişilik Bozukluğu'dur. Bireylerin kullandıkları maddeler sonucu beyin ve bağlantılı organların etkilenmesi nedeniyle oluşan davranış ve tutum sonrasında zihinsellikte oluşan değişmelerle suç eylemlerinin yaşanmasıdır. Bu maddelerin başında alkol gelmektedir. Bu çalışmada, suç, AKB ve alkol bağımlılığı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu inceleme ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın Alkol Bağımlılığı Servisi'nde yatarak tedavi gören 25 Alkol Bağımlılığı Sendromu tanısı alan hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar üzerinde Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) ve Levenson Psikopati Ölçeği (LPÖ) ölçme araçları uygulanmıştır. IBM SPSS 20.0 programı kullanılarak yapılan analizler sonucunda, yaş ve eğitim düzeyi ile LPÖ arasında ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca Pd alt testi ile geçerlilik alt testlerinden L ve F alt testleri arasında istatistiki açıdan ilişki bulunduğu saptanmıştır. Pd alt testi, MMPI' ın diğer tüm klinik alt testleriyle ilişkili bulunurken; LPÖ sadece Pt ve Si alt testleriyle ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçlar ışığında, bireylerin antisosyal kişilik özellikleriyle medeni durum tercihleri arasında bir ilişki kurulamayacağı, eğitim derecesi arttıkça antisosyal davranışların azaldığı, yaş arttıkça antisosyal davranışların azaldığı, MMPI geçerlilik testleri sonucunda bireylerin MMPI' da yanıltıcı ve kendini olduğundan kötü göstermeye çalışan cevaplar verdiği sonuçlarına varılmıştır. Farklı cinsiyetler arasında karşılaştırmaların yapılamaması, örneklem sayısının az olması, bireylerin yatış süreleri ve kullandıkları ilaçların değerlendirilmemesi, suç düşüncesi ve eylemi arasında yakın ya da uzak olan mesafenin dikkate alınmaması bu çalışmanın sınırlılıkları olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Antisocial Personality Disorder is most associated with the crime. One of the sample can be given for it's that brain and other related organs are affected because of substances and the next step is criminal acts with changes of behavior, attitude and then cognition. Head of these substances is alcohol. In this study, the relationship between the ASPD, crime and alcohol dependence was investigated. This investigation was made on hospitalized 25 patients that are treated at Ankara University Medicine Faculty Alcohol Dependence Service. Levenson Self-Report Psychopathy Scale (LSRPS) and Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI) were applied on the patients. As a result of analysis, there are relationships between LSRPS and age, besides between LSRPS and education. Also, the relationships between Pd subtest of MMPI and L subtest with F subtest were found, while Pd subtest was associated with only Pt and Si subtests of clinical tests by using IBM SPSS 20.0 programme. As a result, it was found that antisocial personalit features can't be correlate marital status. A decrease in antisocial behaviour is observed as the education level and age increase. It's agreed to the idea after the results of MMPI validity tests that the patients tried giving misleading answer and worked to make yourself look bad. The limitations of this study are determined. These limitations are comparisons cannot be made between different genders, there is the small number of samples, duration of hospitalization and drugs of individuals aren't evaluated, near or far the distance between the idea and the action of crime isn't taken into account.