Güreş sporcularının beslenme durumlarının saptanması
Finding out of circumstances of nutrition of wrestlers
  1. Tez No: 453885
  2. Yazar: EREN CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma; Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan 18-30 yaş aralığında bulunan gönüllü ve en az 3 yıldır bu sporla uğraşan 96 erkek güreş sporcusuyla yapılmıştır. Araştırma verileri anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmış, güreş sporcularının sosyodemografik vespor yaşamına ait bulguları, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, besin tüketimleri ve fiziksel aktivite düzeylerine ilişkin bilgileri incelenmiştir. Sporcularının yaş ortalamaları 21,49±2,63 yıldır. Sporcuların %53,1'inin bugüne kadar milli takım kadrosunda en az bir kez yer aldığı ve %50,0'sinin çeşitli düzeyde derecelere sahip olduğu saptanmıştır. Sporcuların yalnızca %17,7'si öğün atlamayıp 3 ana ve 3 ara öğün yapmaktadır. Öğün atlama nedeni olarak en çok verilen yanıtlar zaman yetersizliği (%41,8), alışkanlığın olmaması (%19,0), iştahsızlık (%19,0), zayıflama isteği (%13,9) olarak belirlenmiştir. Antrenman veya müsabaka dönemlerinde sporcuların genellikle proteinden zengin besinleri tercih ettikleri görülmektedir (sırasıyla %42,7; %52,1). Sporcuların antrenman veya müsabaka öncesi ve sonrasında tükettikleri besin türleri arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamsızdır (p>0,05). Sıvı tüketim alışkanlıkları incelendiğinde sporcuların çoğunluğunun antrenman veya müsabaka öncesi ≤500 mL (%60,3), antrenman veya müsabaka sırasında 500 mL' den daha fazla (%59,7), antrenman veya müsabaka sonrası ≥1000 mL (%42,4) sıvı tükettiği görülmektedir. En çok tüketilen sıvılar su, maden suyu ve meyve suyudur. Sporcuların beslenme bilgisini öğrendiği kaynaklar antrenör (%38,5), beslenme eğitimi (%24,0), yazılı ve görsel medya (%16,7) iken besin seçimlerini en çok kendilerinin (%67,7), antrenörlerinin (%11,5) ve ailelerinin (%10,4) etkiledikleri belirlenmiştir. Sporcuların %61,5'i ağırlık kaybı için belirli bir yöntem uyguladığu ve bu yöntemlerin aşırı aktivite (%33,1), düşük kalorili diyet (%28,3), sauna ve hamamda terleme (%27,6) olduğu tespit edilmiştir. Sporcuların %33,3'ü besinsel destek kullanmakta olup bunları en çok antrenör etkisi (%50,0) ile kullandıkları belirlenmiştir. Sporcuları BKİ'leri ortalama 26,3±3,4 kg/m2 olarak hesaplanmıştır. Sporcuların vücut yağ dokusu yüzdeleri ortalaması %12,8±5,6, vücut sıvı yüzdesi ortalaması %64,4±4,6 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research have been made at Samsun Ondokuz Mayıs University Yaşar Doğu Sports Sciences Faculty with volunteers 96 men wrestlers that have at least 3 years experience and the age of 18-30 years. Survey data were obtained using face-to-face interview technique with questionnaire form and the findings of socio-demographic and sports life of wrestlers, nutrition habits, anthropometric measurements, food consumption and physical activity levels were examined. The average age of the athletes is 21,49 ± 2,63 years. It has been determined that 53,1% of the athletes have so far participated in the national team cadres at least once and 50,0% have placed in various competitions. Only 17,7% of the athletes do not skip meals and eat 3 main and 3 snack meals. The most frequent reasons for skipping meals were time insufficiency (41,8%), lack of habit (19,0%), loss of appetite (19,0%) and desire for weakness (13,9%). During training or competition period, athletes often prefer protein-rich foods (42,7% vs. 52,1%, respectively). The difference between the types of food consumed by the athletes before and after training, was statistically insignificant (p>0,05). When fluid consumption habits were examined, the majority of athletes seem to have consumed ≤500 mL (60,3%) before training or competition, 500 mL (59,7%) during training or competition, ≥1000 mL (42,4%) liquid after training or competition. The most consumed liquids are water, mineral water and fruit juice While the sources in which the athletes learn nutrition knowledge were trainer (%38,5), nutrition education (24,0%) written and visual media (16,7%), it has been determined that nutrition choices were mostly affected by their own choices (67,7%),trainers (11,5 %) and their families (10,4%) respectively. It has been found that 61,5% of the athletes applied a specific method for weight loss and these methods were over activity (33,1%), low calorie diet (28,3%), sweating in sauna and bath (27,6%) 33,3% of the athletes were using nutritional supplements and it was determined that they used them mostly with coach effect (50,0%) The average BMI of the athletes was calculated as 26,3±3,4 kg/m2 The average body fat percentage of the athletes was determined as 12,8 ± 5,6% and the body water percentage as 64,4±4,6%.