Van Gölü suyuna gökkuşağı alabalığı adaptasyonu üzerine bir araştırma
A Study on adaptation of rainbow trout to Lake Van water
- Tez No: 45389
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
öz Bu çalışmada. Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W. 1792)'nın %o 18 tuzluluk ve 9.70 pH değerine sahip Van Gölü suyuna adapte edilip edilemeyeceği araştırılmıştır. Denemelerde 15-26 cm boya ve 40-130 g ağırlığa sahip balıklar öncelikle göl suyu pH 'sma alıştırılmaya çalışılmış, bu amaçla tatlı su ile göl suyu karıştırılarak pH değerleri göl suyu seviyesine yükseltilmiştir. Denemeler fiberglas tanklarda, statik deneme sisteminde dört ayrı periyotta yapılmıştır. Denemelerde su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, tuzluluk, kondüktivite değerleri ile balıklarda gözlenen davranış değişimleri, ölen balıklarda post mortem morfolojik bulgular günlük olarak kaydedilmiştir. Gökkuşağı alabalıkları Van Gölü suyu pH değerinde 4-12 gün yaşamışlar ancak sürekli bir adaptasyon sağlanamamıştır. Adaptasyonu olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başında göl suyunda yüksek orandaki karbonat, bikarbonat iyonları ve göl suyu pH değerinin 9.5'un üzerinde olmasıdır. Deneme sisteminde kararlı sıcaklık ve pH düzenlemesinin, etkin su arıtımının yapılamayışı, bu nedenle balıkların yüksek ve düşük sıcaklıklara, pH oynamalarına maruz kalmaları da adaptasyonu olumsuz yönde etkileyen ikincil faktörler olarak zikredilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, adaptation possibilities of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) to Lake Van Water having 18 ppt salinity and 9.70 pH were investigated, Four trials were conducted in different periods by using fiberglass rearing tanks and static experiment design. The fishes, averaging 15-26 cm and 40-130 g were tried adapt to Lake Water prfs. For this aim, the pH value of fresh water were raised up to the lake water pH by mixing with lake waters. During the trials, water temperature, pH, dissolved oxygen, salinity, conductivity were measured daily. Behavior and post mortem morphological changes, and also mortalities were recorded. Rainbow trouts had lived for 4-12 days at the Lake pH level, but continous adaptation could not have been achived. The most important factors for adaptation incapabilities were possibily carbonate and bicarbonate ions and high pH value of the Lake Van which is more than 9.5. Seconder factors preventing adaptation were unstable and extreme temperatures, rapid and uncontrolled pH changes and ineffective water purification.