Gastroenteropankreatik sistem nöroendokrin karsinomlarında klinikopatolojik özelliklerin prognostik parametrelerle birlikte incelenmesi
Clinicopathologic features and prognostic parameters of gastroenteropancreatic system neuroendorocrine carcinomas
  1. Tez No: 453918
  2. Yazar: EMEL TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
GEP NEN'ler GI kanal ve pankreasın nöroendokrin hücrelerinden kaynaklanan heterojen bir neoplazi grubudur. Bu tümörler iyi differansiye olanlarından kötü differansiye olanlara kadar geniş bir yelpazede bulunurlar. En sık yerleştiği yerler akciğer ve GEP sistem organlarıdır. GI NEN'lerin sadece %5' inin Ki-67'si >%20 dir. NEK'ler oldukça yüksek malignite potansiyeline sahip nadir tümörlerdir. DSÖ 2010 klasifikasyonunda NEK/G3 olarak tanımlanan kötü differansiye NEN'lerin; son zamanlarda artan çalışmalar sonucundahomojen bir antite olmadığı gösterilmiştir ve biyolojik subgruplara ayrılabileceği öngörülmektedir. Bazı çalışmalarda araştırmacılar G3/NEK'lerin Ki-67 indeksi %20-55 ve >%55 olan hastalar olmak üzere iki kategoriye ayrılmasını önermektedirler. Bu çalışmada 2008-2015 yılları içerisinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Kliniği'nde GEP NEKtanısı alanhastaların retrospektif olarak demografik, klinikopatolojik özelliklerinin, sağkalım sürelerinin incelenmesi ve DSÖ 2010 sınıflamasında G3 tümörlerde cutoff olarak belirtilen %20 Ki-67 proliferasyon indeksinin olası yeni bir cutoff değerinin diğer prognostik belirteçlerle karşılaştırılarak belirlenmesi amaçlandı. Bizim çalışmamızda 34 GEP NEK olgusu yer almaktadır. Yaş ortalaması 63,9 ve hastaların büyük çoğunluğu erkek cinsiyetinde saptandı (%76,5). Medyan sağkalım 15 ay olarak bulundu. Tümör lokalizasyonu mide ağırlıklı idi (%50). Çalışmamız sonucunda Ki-67 proliferasyon indeksi ≤%65 olan hastalarda medyan sağkalım 15 ay iken ve Ki-67>%65 olan hastalarda medyan sağkalım 7 ay olarak hesaplandı. Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı saptanmamakla birlikte prediktif bir değerdir. Ancak daha geniş hasta serilerine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
GEP NENs are a heterogeneous group of neoplasms ranging from well- to poorly-differentiated originating from the neuroendocrine system of GI tract and pancreas. The most frequent locations are the lungs and GEP system organs. Only 5% of the GI NENs have a Ki-67 of>20%. NECs are rare tumors with a very high malignancy potential that are shown to be a heterogeneous entity which can be subdivided into biological subgroups byrecent studies.Additionally,researchers recommendthat the G3/NEC can be divided into two categories: patients with a Ki-67 index of 20-55% and>55%. The current study aims to retrospectively investigate demographic and clinicopathologic features, andsurvival of patients diagnosed as GEP NEC at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Pathology Department between 2008 and2015, andto definea new probable cutoff value for G3 tumors. The mean age of 34 GEP NEC cases in our study was 63.9, the majority of patients were male (76.5%) and the median survival was 15 months. Tumorswere predominantly located in the stomach (50%). Consequenty, the median survival of patients with Ki-67 proliferation index of ≤65% and>65% was shown to be 15 and 7 months, respectively. This result is not statistically significant and is a predictive value prognostically. But larger patient series are needed.