Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlerin primer tümör ve metastazlarının görüntülenmesinde Ga68-DOTA peptid PET-BT ve F18-FDG PET-BT bulgularının değerlendirilmesi
The evaluation of GA68-dota peptide PET-CT and F18-FDG PET-CT findings in imaging of primary tumors and metastases of gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors
- Tez No: 365184
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ADALET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş-Amaç: Farklı oranlarda somatostatin reseptörü içeren gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörlerin (GEPNET) klinik seyirleri oldukça değişken olup tümörün biyolojik davranışını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır.Tümör boyutu, lokal yada uzak metastaz varlığı ve histopatolojik sınıflama GEPNET'lerde tedavi yaklaşımı ve prognoz tahmininde yetersiz kalmaktadır. Gelişen fonksiyonel görüntüleme yöntemleri ile birlikte klinik seyri değişkenlik gösteren bu tümörlerin biyolojisini açıklamaya yönelik araştırmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada GEPNET'lerde primer tümör ve metastazlarınınGa68-DOTApeptid ve F18-FDG PET-BT bulgularının,grading sistemi ile ilişkisi, evreleme ve klinik tedavi yaklaşımına etkisi araştırılmıştır. Materyal-Metod:GEPNET tanılı 10'u pankreas, 3'ü ince barsak, 3'ü mide,1'i kolorektal,1'i karaciğer, 1'i koledok ve 8'i primeri bilinmeyen metastatik GEPNET olmak üzere toplam 27 hastanın (10 erkek, 17 kadın, ortalama yaş:56) evreleme, yeniden evreleme ve primer odak arama amacı ile yapılan Ga68-DOTApeptid ve F18-FDG PET-BT görüntüleri incelendi. Her iki PET-BT bulguları, Ki67 indeksleri, radyolojik görüntülemeler ve klinik takip sonuçları ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Olgular Ki67 indeksine göre WHO 2010 sınıflamasında belirtilen gradelere ayrıldı. Her iki görüntülemede tüm lezyonlar, her organ için ayrı ayrı sayıldı, SUVmax değerleri ve tümör/background oranları hesaplandı. Duyarlılık ve pozitif prediktif değer grade'lere ve lokalizasyonlara göre hesaplandı. Grade1-2 olgularda Ga68-DOTApeptid ve F18-FDG SUVmax değerleri, lezyon sayısı ve lokalizasyonları arasındaki ilişkiWilcoxon ve Mann Whitney U testi ile hesaplandı. PET-BT yöntemlerinin görüntüleme öncesi ve sonrası bulguların TNM evreleri ve tedavi üzerine etkisi araştırıldı. Her iki görüntüleme sonucu Ga68-DOTA peptid veya F18-FDG dominant olgular belirlenerek klinik ve radyolojik görüntülemeler ile 19 hastanın 3-9 ay arasında takipleri yapıldı. BULGULAR:Toplam 27 hastanın 10'u grade 1, 15'i grade 2 ve 2'si grade 3'tü. Tüm olgularda duyarlılık Ga68-DOTApeptid için %95, FDG için %37 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Ga68-DOTA peptide PET-CT and F18-FDG PET-CT Findings in Imaging of Primary Tumors and Metastases of Gastroenteropancreatic Neuroendocrine Tumors Object: The clinical outcomes of gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors (GEPNET) significantly varycontaining various amounts and types of somatostatin receptors and there are many factors affecting the biological behavior of the tumors. The size of tumor, the existence of local or distal metastasis and histopathologic classification remain incapable for treatment approach and prognosis estimation in GEPNETs. With the developing functional imaging techniques, there are studies carried out for explaining the biology of these tumors which show variability in clinical course. In this study, the relationship between Ga68-DOTA peptide and F18-FDG PET-CT findings of primary tumors and metastases of GEPNETs, and its effects on staging and clinical treatment approach have been investigated. Material - Method: The Ga68-DOTA peptide and F18-FDG PET-CT imaging results of 27 patients with diagnosis of GEPNET (10 pancreas, 3 small bowel, 3 stomach, 1 colorectal, 1 liver, 1 choledoch, and 8 metastatic GEPNET with unknown primary)which have been done for staging, re-staging and determining primary focus have been evaluated. There are 10 men, 17 women, mean age was 56. Both of PET-CT findings have been assessed by comparing with Ki67 indexes, radiologic imaging and clinic follow-up results. According to Ki67 index, the cases were divided into grades as stated in WHO Classification, 2010. In both of two imagings, all of the lesions have been counted separately for each organ and their SUVmax values and tumor/background ratios were calculated. The sensitivity and positive predictive value were calculated on lesion basis according to grades and localizations. In Grade1-2 cases, Ga68-DOTA peptide and F18-FDG SUVmax values, the number of lesions and the relationship with their localizations were evaluated with Wilcoxon and Mann Whitney U tests. The effects of pre- and post- imaging results of PET-CT methods on TNM staging of and on the treatment were investigated. As a result of both of the imagings, the follow-up of 19 patients for 3-9 months have been carried out through clinic and radiologic imaging by acorrding to Ga68-DOTA peptide or F18-FDG dominant cases. Results: Of 27 patients, 10 were grade 1, 15 were grade 2 and 2 were grade 3. In all of the cases, the sensitivity was calculated to be 95% for Ga68-DOTA peptide and 37% for FDG. Sensitivity according to localizations (liver, bone, infradiafragmatic LN, and primary site) was found to be 93-95% for Ga68-DOTA peptide and 28-75% for FDG.