Acil serviste nazogastrik tüp takılan hastalarda tüpün yerinin idrar stribi kullanılarak doğrulanması
Verification of location of the nasogastric tube with urine strip test at emergency rooms
  1. Tez No: 453920
  2. Yazar: GÜLŞEN BARLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Nazogastrik tüp yerleştirilmesi acil servislerde sık uygulanan bir işlemdir ve yanlış yerleşimi önemli mortalite ve morbidite sebebidir. Nazogastrik tüp yerini doğrulamak için en iyi metodun aspirattan pH ölçümü olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmamızın amacı, acil servislerde nazogastrik tüp yerinin doğrulanması için idrar striplerinin etkin bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesidir. Yoğun acil servis ünitelerinde nazogastrik tüp takılan hastalarda idrar stripi kullanılarak tüp yerinin hızlı ve etkin bir şekilde doğrulanması, yanlış tüp yerleşimi ve bunun doğuracağı komplikasyonları engelleyecektir. Yöntem: Acil serviste, çeşitli sebeplerle nazogastrik tüp takılmış olan 100 hastanın mide sıvısı elde edilmiştir. Sıvının pH'ı yatak başında idrar stribi kullanarak ölçülmüş ve pH < 5,5 ise tüpün mide içinde olduğu, pH > 5,5 ise tüpün mide içinde olmadığı kaydedilmiştir. Nazogastrik tüpü takan hekimler, stetoskop ve ardından ayakta direkt batin grafisi ile tüp yerini doğrulamıştır. Sonuçlar prospektif olarak toplanarak çalışma sonunda istatistiksel analizler SPSS 17.0 istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Radyolojik sonuçlara göre nazogastrik tüp takılan 100 hastanın 99'unda tüpün yerleşim yeri mide olurken 1 hastada tüp özefagus distal ucuna yerleşmiştir. Oskültasyon sonuçlarına göre 100 hastanın %94'ünde tüpün yerinde olduğu, %6'sında ise yerinde olmadığı tespit edilmiştir. İdrar stribi ile yapılan ölçümlere göre; 29 hastada pH > 5,5 ve 71 hastada pH < 5,5 saptanmıştır. pH sonuçları, röntgen sonuçları ile karşılaştırılmış ve sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değerler sırasıyla %71,7, %100, %100, %3,4 olarak hesaplanmıştır. Oskültasyon yöntemi ile nazogastrik tüp yerleşiminin doğruluğunu kontrol ettiğimizde; röntgen sonuçları ile karşılaştırıldığında; sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değerler sırasıyla %94,9, %100, %100, %16,6 olarak bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamız, idrar stripi ile nazogastrik tüp yerinin doğrulanması için değerli bir veridir. Çalışmamızın acil servis uygulamalarında kesin tanı için oluşturulacak yeni protokollere katkı sağlayabileceğini ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Object: Nasogastric tube placement is a common practice in emergency rooms and its improper insertion is a major cause of mortality and morbidity. It has been proven that the best method to confirm the location of the nasogastric tube is measuring pH from aspirates. The aim of our study is to determine whether urine strip test can be effectively used to verify the location of the nasogastric tube at emergency rooms. Rapid and effective verification of tube location using urine strips in patients with nasogastric tube insertion in crowded emergency service units will prevent incorrect tube placement and complications that may arise. Method: In the emergency room, gastric fluids of 100 patients, who had nasogastric tube insertion for various reasons, were obtained. pH of the fluids were measured using urine strip at bedside and it has been recorded that the tube is in the stomach if the pH is < 5.5 and the tube is not in the stomach if the pH is > 5.5. Physicians who inserted nasogastric tubes confirmed the location of the tube with a stethoscope and then with a standing direct abdominal radiography. The results were collected prospectively and statistical analyzes were performed using SPSS 17.0 statistical software. Result: According to radiological results, in 99 of 100 patients who had nasogastric tube insertion, the tube was located in the stomach, whereas in 1 patient the tube was located at the distal end of the esophagus. According to the results of the auscultation, it was determined that the tube was in place in 94% of 100 patients and not in 6%. According to measurements made with urine strip test, 29 patients had pH > 5.5 and 71 patients had pH < 5.5. pH results were compared with x-ray results and Sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value were calculated as 71.7%, 100%, 100% and 3.4%, respectively. When we check the accuracy of the nasogastric tube placement by the auscultation method; Compared with x-ray results; Sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value were found as 94.9%, 100%, 100%, 16.6% respectively. Conclusion: Our study is valuable for verifying the location of the nasogastric tube with urine strip test. We hope that our work will contribute to new protocols for definitive diagnosis in emergency room practices.