Acil serviste intranazal lidokain sprey kullanımının nazogastrik tüp uygulamasının başarısı ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of the use of intranasal lidocaine spray in the emergency department on the success of nasogastric tube application and patient satisfaction
  1. Tez No: 917575
  2. Yazar: KADİR YENAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Nazogastrik tüp takılma işlemi acil servislerde sıkça başvurulan bir uygulamadır. Ancak bu işlem hem hasta hem hekim için zorlayıcı olabilir. Ayrıca işlem sonrası gelişen ağrı ve takılma hissi birçok nazogastrik tüpün (NGT) çıkartılmasına ve takip süresinin kısalmasına sebep olmaktadır. Lidokain sprey kullanımı ile bu işlem sırasında hasta konforunu arttırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, intranazal lidokain spreyin NGT uygulamasının başarısına ve bu işleme dair hasta memnuniyetine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Kasım 2023- Haziran 2024 tarihleri arasında 3.basamak bir acil serviste, NGT takılma endikasyonu bulunan 18 yaş ve üstü hastalar ile gerçekleştirildi. Çalışma tek merkezli prospektif, randomize, paralel kontrollü, çift kör olarak planlandı. Araştırmaya dahil etme kriterlerini karşılayan hastalar online randomizasyon dizisi aracılığı ile girişim ve plasebo olmak üzere iki gruba atandı. Bütün hastalar için nazogastrik tüpe kalıntı kalmayacak şekilde %2 lidokain içeren jel uygulandı. Devamında girişim grubuna %10 lidokain içeren topikal sprey her iki burun deliğine 2 şer kez püskürtme şeklinde uygulandı. Plasebo grubuna ise, lidokain içermeyen ancak aynı ambalaja sahip, aynı oranda etanol içeren sıvı, yine sprey şekilde uygulandı. Uygulamalardan sonra 1 dakika beklendi ve nazogastrik tüp takılma işlemi gerçekleştirildi. İşlem sırasındaki ağrı, 5.dakikadaki ağrı ve hasta memnuniyet derecesi numerik derecelendirme skalası (NRS) üzerinde hasta tarafından işaretlendi ve kayıt edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 120 hasta dahil edildi. 63 hasta tedavi grubuna, 57 hasta plasebo grubuna alındı. Hastaların demografik özelliklerinin homojen olduğu tespit edildi. Nazogastrik tüp takılamayan plasebo grubundan 1 hasta oldu, intranazal kanama gelişmesi nedeniyle işleme son verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In emergency rooms, the insertion of a nasogastric tube, sometimes known as a catheter, is a common practice. But this process can be difficult on the doctor as much as the patient. In addition, many nasogastric tubes are withdrawn and the follow-up period is shortened as a result of the agony and feeling of being stuck following the treatment. Lidocaine spray is utilized throughout this process. The goal is to make the patient more comfortable throughout the process. The purpose of this study was to look at how intranasal lidocaine spray affected both patient satisfaction and the effectiveness of applying nasogastric tubes. Materials and Methods: Between November 2023 and June 2024, the trial was carried out at a tertiary emergency department on patients aged 18 and over who needed a nasogastric tube inserted. The study was designed as a prospective, single-center, randomized, parallel-controlled, double-blind trial. Patients who satisfied the inclusion criteria were randomly allocated to two groups: intervention and placebo, using an online randomization method. %2 Lidocaine gel was administered to all patients' nasogastric tubes, leaving no residue. The intervention group was next given a topical spray containing 10% lidocaine, which was sprayed twice into each nostril. The placebo group received a spray of a liquid that did not include lidocaine but had the same packaging and had the same amount of ethanol. A nasogastric tube was placed after a one-minute delay following the application. The patient used the numerical rating scale (NRS) to indicate and record his or her pain during the process, discomfort at the fifth minute, and patient satisfaction. Results: The research comprised a total of 120 patients. The therapy group had 63 patients, whereas the placebo group included 57. The demographic features of the patients were found to be uniform. One patient in the placebo group was unable to undergo nasogastric insertion, and the intervention was halted because to intranasal hemorrhage.