Acil serviste entübe olan hastalarda nazogastrik tüp yerinin doğrulanmasında ultrasonografi ile direk grafinin özgüllük ve özgünlüğünün karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography and direct graphy with specificity and sensitivity in verification of nasogastric tube in mechanically ventilated patients in emergency service
- Tez No: 481079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç Nazogastrik tüp, acil servislerde mide içeriği örneklemesi, mide detoksifikasyonu, enteral beslenme, ilaç uygulama ve mide dekompresyonu amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır (12). Nazogastrik tüp yerinin, ilk takıldıktan sonra ve tekrarlayan kullanımlardan önce doğrulanması gerekir. Yanlış yerleşimin erken fark edilememesi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlar; aspirasyon pnömonisi, akciğer laserasyonu, pnmtx ve kafa içi yerleşime bağlı pnömosefalidir (38). Bu nedenlerle acil serviste ngt yeri doğrulamasında kullanılmak için yatak başı uygulanabilen, hızlı ulaşılabilen, tekrarlanabilen ve güvenilir bir doğrulama yöntemine ihtiyacımız vardır. Son 5 yıldır bu amaçla kullanılması gündeme gelen usg'nin entübe hastada ngt yeri doğrulama yöntemi olarak kullanan çalışma sayısının kısıtlı olması nedeniyle bu çalışmayı yaptık. Çalışmamız prospektif, tek kör, kesitsel bir çalışmadır. Materyal ve Method Çalışmaya 01.03.2017-30.08.2017 tarihleri arasında yılda 190.000 hastanın başvurduğu İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde entübe olup nazogastrik tüp takılan; 18 yaş üstü 16 kadın 29 erkek toplam 45 hasta dahil edildi. Ngt olarak 14-16-18 fr levin tüp takıldı. Ngt yeri doğrulama yöntemi olarak mide aspirasyonu, mide oskültasyonu ngt'yi uygulayan primer doktoru tarafından yapıldı. Batın usg'si bu prosedürü daha önce 20 kez yapmış acil uzmanı tarafından yapıldı. Prosedür, konveks batın probu ile ngt'yi hiperekojenitesini midede gösterme, gösterilmezse ngt'ye verilen havanın midede çıkış hiperekojenitesini gösterme olarak çalışıldı. Ayrıca bütün hastalara direk grafi çekildi ve başka bir acil uzmanı tarafından yorumlandı. Sonuçlar mide oskültasyonu standart referans alınarak karşılaştırıldı. Bulgular Standart referans oskültasyon yöntemine göre; 45 ngt'den 3'ü yerinde değil 42'si midede idi. Aspirayon yöntemine göre 11 ngt yerinde değil, 36 ngt midede idi. Ultrason yöntemine göre 6 ngt yerinde değil, 39 ngt midede idi. Direk grafiye göre 21 ngt yerinde değil, 24 ngt midede idi. Ultrasonun sensitivitesini %92 spesifitesini %100 pozitif prediktif değerini %100 negatif prediktif değerini %50 bulduk. Direk grafinin sensitivitesini %57 spesifitesini %100 pozitif prediktif değerini %100 negatif prediktif değerini %14 bulduk. Sonuç Acil serviste entübe olan hastalara takılan ngt yeri doğrulama yöntemi olarak yatak başı ultrasonun, direk grafiden sensitivite ve spesifite olarak daha güvenilir olduğunu bulduk. Acil serviste entübe hastalarda ngt yeri doğrulama yöntemi olarak direk grafinin yerine yatak başı ultrasonu öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction Nasogastric tube is used frequently in emergency department for stomach contents sampling, gastric detoxification, enteral feeding, drug application and gastric decompression. The location of the nasogastric tube must be verified before first use and after repeated use. Early detection of misplacement may prevent serious complications. These complications; aspiration pneumonia, lung laceration, pneumothorax and intracranial bleeding and pneumocephalus. So, we need a fast, repeatable and reliable method of verification that can be performed in emergency room. The last 5 years, few studies have been made in this area with ultrasonography. Therefore, we investigated the value of ultrasonography as a method of verifying the location of the nasogastric tube. Material and Method Forty-five patients (16 female and 29 male, 18 years of age and older) with nasogastric tube were included in the study. Patients had been entubated before the nasogastric tube was inserted. Gastric aspiration and gastric auscultation were performed by the primary physician as a method of confirming the location of the nasogastric tube. Abdominal ultrasonography was performed by an emergency specialist who had performed this procedure 20 times before. Procedure; demonstrating the hyperechogenitiy of the nasogatric tube with convex abdominal probe,or 30 cc air was introduced into the nasogastric tube and hyperechogenic imaging was tried to be detected by ultrasonography. Also, all patients underwent radiography and evaluated by another emergency specialist. Stomach auscultation was accepted as standard reference. The results were evaluated accordingly. Findings According to standard reference auscultation method; 42 nasogastric tube were found in stomach, but 3 nasogastric tube were not. According to ultrasound method; 39 nasogastric tube were found in stomach, but 6 nasogastric tube were not. We found the sensitivity of ultrasonography 92%, specificity 100%, positive predictive value 100% and negative predictive value 50%. According to the direct graphy; 24 nasogastric tube were found in stomach, but 21 nasogastric tube were not. We found 57% sensitivity of DG, 100% specificity, 100% positive predictive value and 14% negative predictive value. Result We found that as a method of nasogastric tube location verification, bedside ultrasound is more reliable than direct radiography in intubated patients. We recommended bedside ultrasound instead of direct graphy as a method of site validation in intubated patients in emergency services.