Sağlıklı kişilerde servikal bölgede paravertebral kaslara uygulanan lokal vibrasyon ve servikal stabilizasyon egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of local vibration and cervical stabilization exercises on cervical region paravertebral muscles in healthy subjects
- Tez No: 453968
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı kişilerde servikal bölgede paravertebral kaslara uygulanan lokal vibrasyon ve servikal stabilizasyon egzersizlerinin etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 48 sağlıklı aktif olgu dahil edildi. Olgular stabilizasyon grubu, vibrasyon grubu ve kontrol grubu olarak üçe ayrıldı. Stabilizasyon grubuna sekiz hafta ev egzersiz eğitimi verilirken, vibrasyon grubuna haftada üç defa olmak üzere sekiz hafta boyunca paravertebral kaslara lokal vibrasyon uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmayarak yaptıkları aktivitelerin etkileri incelendi. Çalışmaya katılan tüm olgular sekiz haftalık uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere toplam iki defa değerlendirildi. Çalışma sonucunda stabilizasyon grubunda servikal bölgede kas kuvveti, ventral endurans, normal eklem hareketinde vibrasyon ve kontrol grubuna göre daha fazla gelişme görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of local vibration and cervical stabilization exercises on paravertebral muscles in the cervical region in healthy subjects. Forty-eight healthy subjects were included in this study. The cases were divided into stabilization group, vibration group and control group. While eight weeks of home exercise training was given to the stabilization group, the vibrating group was subjected to local vibration to the paravertebral muscles for eight weeks, three times a week. There was no application to the control group. All the cases participating in the study were evaluated twice before and after the eight week practice. As a result of the study, the stabilization group showed more improvement in muscle strength, ventral endurance, and normal joint motion than vibration and control group(p0.05). Significant increases were observed in the stabilization, vibration, and control groups of the Sensory Organization Test's combined balance score and the Head Shaking Sensory Organization Test's fifth condition, which measured the balance. While these improvements were greater in the stabilization and vibration group than in the control group, it was thought that the events in the control group were due to the fact that the events were regularly active and based on the learning ability on the device. These results suggest that healthy individuals prefer to use cervical stabilization exercises instead of local vibrations to improve muscle strength and endurance and improve normal joint motion. It was concluded that cervical stabilization exercises and local vibration exercises could be used and further study in this subject would be beneficial in order to improve the balance and increase the joint position sense.