Riskli bebeklerde tek seans fizyoterapinin fidgety hareketler üzerine etkisi
The effect of single session physiotherapy on fidgety movements in high risk infants
  1. Tez No: 453970
  2. Yazar: BİLGE NUR YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Serebral Palsi (SP), çocukluk çağında en sık rastlanan ve yaşam boyu devam eden nörogelişimsel bozukluktur. SP'de erken teşhis ile beyin plastisitesinin fazla olduğu dönemde erken müdahaleye başlamanın önemli olduğu düşünülmektedir. Ancak erken müdahalenin etkisi günümüzde hala tartışmalı bir konudur. Bu çalışmanın amacı, riskli bebeklerde tek seans uygulanan, erken fizyoterapinin etkilerinin gözlemsel analiz ve nicel veri oluşturmak için bilgisayar destekli analiz yöntemi ile karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmaya 21 riskli bebek dahil edilerek randomize olarak 10 çalışma grubu ve 11 kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Çalışma grubundaki bebeklere tek seans fizyoterapi uygulanırken kontrol grubundaki bebekler anne ile oyun uygulama yapıldı. Bebeklerin seans öncesi, sonrası ve bir hafta sonrası video kayıtları yapıldı. Bebekler Motor Repertuar Değerlendirmesi ve Bilgisayar Destekli Analiz Yöntemi (CIMA) ile değerlendirildi. Çalışma grubu ile kontrol grubu değerlendirme sonuçlarına göre Motor Repertuar Değerlendirmesinin alt bölümü fidgety hareketlerde ve toplam Motor Optimalite Skor (MOS) sonuçlarında çalışma grubunda tedavi sonrası ve bir hafta sonraki değerlendirmelerde istatistiksel olarak anlamlı gelişme bulundu (p0.05). Çalışmamızın sonuçları ışığında riskli bebeklerden fizyoterapi programına ihtiyacı olanların erken dönemde belirlenerek izlenmesi ve tedavi programına dahil edilmeleri gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is the most common, lifelong neurodevelopmental disorder in childhood. With early diagnosis of CP, it is important to start early intervention when the brain plasticity is high. However, the effect of early intervention is still controversial today. The aim of this study is to comparatively examine the effects of single physiotherapy in high risk infants by observational analysis and computer-based analysis to generate quantitative data. Twenty one infants were included in the study and randomly divided into two as; 10 in study group and 11 in control group. Single session physiotherapy was administered to the study group of infants while infants in control group play with their mother. Videos of infant were recorded before, after and one week after the session. The babies were evaluated by the Assessment of Motor Repertoire and Computer-Based Infant Movement Assessment (CIMA). The“fidgety movements”subsection of the Assessment of Motor Repertoire and the Total Motor Optimality Score (MOS) showed a significant improvement in study group after treatment and one week after according to the evaluation results of the study group and control group (p0.05). As a conclusion of our study it was thought that those who need physiotherapy from high risk infants with should be identified, followed up, included early treatment program in the early intervention period.