Paklitaksel/usnik asit kombinasyonunun meme kanseri hücre hatları üzerine etkisi
Effect of paclitaxel/usnic acid combination on breast cancer cell lines
  1. Tez No: 453971
  2. Yazar: ADNAN BERK DİNÇSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya genelinde 2012 yılında meme kanseri sıklığı tüm kanser tipleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Hastalıkla mücadele sürecinde meme kanserinin tedavisinde tek bir ilaç yerine çoklu ilaç kombinasyonlarının kullanımının daha etkili olduğu yapılan bazı çalışmalarla belirlenmiştir. Paklitaksel meme ve uterus kanserlerinin tedavisinde kullanılan en etkin ilaçlardan biridir. Usnik asitin antiproliferatif ve apoptozu indükleyici etkisi yapılan birçok çalışmayla gösterilmiştir. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışmanın amacı öncelikle usnik asitin HCC38 insan meme kanseri ve 4T1 fare meme kanseri hücre hatları üzerine hücre canlılığını azaltıcı etki gösterip göstermediği in vitro olarak değerlendirmektir. Sonrasında usnik asitin rutin olarak klinikte kullanılan kemoteröpatik bir ilaç olan paklitaksel ile beraber kullanımının hücre canlılığı üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. HCC38 hücreleri üzerine usnik asitin 12,5 μM konsantrasyonunun 48 saat ve 72 saat uygulaması sonucunda sırasıyla hücre canlılığı %83 ve %62 seviyelerine inmiştir. HCC38 hücreleriyle yaptığımız MTT testi sonuçlarından elde ettiğimiz verilere göre paklitakselle usnik asitin birlikte uygulanması kümülatif bir etki göstererek hücre canlılığını ayrı ayrı uygulamalarına göre daha çok azaltmıştır. Akım sitometri analizi sonucunda ise hücredeki ölüm oranı paklitakselin usnik asitle birlikte uygulanması ile tek başına uygulanması arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 4T1 hücreleri üzerine ise usnik asit uygulanması sonucunda hücre canlılığında azalma görülsede bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. 4T1 hücreleriyle yaptığımız MTT testi sonucunda paklitakselin usnik asit ile birlikte uygulanması sonucunda hücre canlılığı ayrı ayrı uygulamaya göre daha çok azalmıştır. Çalışmadan elde edilen tüm sonuçlara göre paklitakselle birlikte usnik asitin uygulanması hücre canlılığını azaltıcı yönde kümülatif etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast Cancer was the second common cancer worldwide in 2012. Using combination of multiple drugs for treatment has been proven to be more affective by research. Paclitaxel is a chemotherapy medication used to treat a number of types of cancer including breast and uterus cancers. Usnic acid's antiproliferative and apoptosis inducing effects was shown on many research. In this study primarily the usnic acid on HCC38 human breast cancer and 4T1 mouse cancer cell line was assessed in vitro to show whether it had a cell viability reducing effect. Afterwards the effectiveness of the usage of the usnic acid and paclitaxel together on cell viability has been aimed to evaluate. On HCC38 cells as a result of application of 12.5 μM concentrations of usnic acid 48 hours and 72 hours, cell viability was in order decreased to 83% and 62%. The parameter's according to the result of the MTT test with HCC38 cells show that the application of paclitaxel with usnic acid has cumulative effect on reducing the cell viability than individual application. As a result of flow cytometry analysis no significant difference was found on the mortality rate on the cell between the application of the combined usage and individual application of paclitaxel. As a result of application of usnic acid on 4T1 cells, cell viability deacreased but the decrease was not statistically significant. As a result of the MTT test with 4T1 cells the application of paclitaxel with usnic acid cell viability was decreased more than the individual application. According to the results of this study application of paclitaxel with usnic acid has a cumulative effect on reducing the cell viability.