Obez çocuklarda fizyoterapi grup egzersizleri ile basketbol eğitiminin biyomekanik değişkenler ve motor beceriler üzerine etkileri
The effects of physiotherapy group exercises and basketball education on biomechanical variables, motor skills, and quality of life
- Tez No: 453991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamızın amacı fizyoterapist gözetiminde ve grup halinde yapılan egzersizler ile basketbol eğitiminin obez çocuklarda biyomekanik değişiklikler, motor beceriler ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Yaşları 10 olan 45 obez çocuk rastgele olarak fizyoterapi (n:14), basketbol (n:15) ve kontrol grubuna (n:16) dahil edildi. Çocuklar 12 haftalık çalışma sürecinin öncesinde ve sonrasında değerlendirildi. Çocukların vücut kompozisyonu için Vücut Kütle İndeksi (VKİ), vücut yağ yüzdesi ve çevre ölçüm değerleri kaydedildi. Servikal ve lumbal lordoz açıları, başın öne tilti ve plantar basınç değerleri biyomekanik değişkenler olarak kaydedildi. Motor beceriler için Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi-Özet Formu 2 (Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency-Brief Form 2 -- BOTMP-BF2) kullanılarak motor beceriler, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ile çocukların yaşam kalitesi belirlendi. Müdahale gruplarındaki pes planusu olan çocuklara tabanlık uygulaması da yapıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 19 istatistik yazılımı kullanıldı (IBM SPSS Statistics 19, SPSS inc., an IBM Co., Somers, NY).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of group exercises carried out by physiotherapist control and basketball education on biomechanical variables, motor skills, and quality of life among obese children. 45 obese children aged 10 years were randomly included to the physiotherapy (n=14), basketball (n:15), and control groups (n:16). The children were assessed before and after 12-week study duration. Body Mass Index (BMI), the percentage of body fat, and circumference values of the children were recorded. The angles of cervical lordosis and lumbar lordosis, forward head posture, and the values of plantar pressure were recorded as biomechanical properties. Bruininks Oseretsky Test Motor Proficiency-Brief Form 2 (BOTMP-BF2) was used to determine motor skills and the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) was used to specify the quality of life of children. Insole was also produced to the children who have pes planus in the intervention groups. SPSS 19 statistical software package (IBM SPSS Statistics 19, SPSS inc., an IBM Co., Somers, NY) was used for statistical analysis.