Gülme terapisinin huzurevinde kalan bireylerin yaşam kalitesine etkisi
The effect of laughter therapy on the quality of life of nursing home residents
- Tez No: 453990
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER KUBLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Geriatrics, Public Health, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma gülme terapisinin huzurevinde kalan bireylerin yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel tasarım kullanılmıştır. Çalışmanın müdahale grubunu Akyurt Yaşam evinden 32 huzurevi sakini, kontrol grubunu ise Polatlı Huzurevinden 33 huzurevi sakini oluşturmuştur. Araştırma verileri, huzurevinde kalan bireylerin tanıtıcı özellikleri ve huzurevi özelliklerini içeren bilgi formu ve yaşam kalitesini değerlendirmek için Short-Form-36 (SF-36) kullanılarak toplanmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki huzurevi sakinlerine uygulama öncesi bilgi formu ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Sonraki aşamada müdahale grubundaki huzurevi sakinlerine 02 Mart – 25 Mayıs 2015 tarihleri arası haftada 2 gün toplamda 21 oturum olmak üzere gülme terapisi uygulanmıştır. Uygulama bittikten sonra müdahale ve kontrol grubundaki huzurevi sakinlerine SF-36 yaşam kalitesi ölçeği tekrar uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Science (SPSS) 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler için ortalama ± standart sapma, sayı ve yüzdelik gösterimi ile ortanca minimum-maksimum değerleri ile (paired-t test) t testi, Mann–Whitney U, tek yönlü varyans ve Kruskal- Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmada gülme terapisi uygulaması sonrası müdahale grubunu oluşturan huzurevi sakinlerinin SF-36 yaşam kalitesi ölçeği tüm alt alan ve genel skor puanlarının, ön test puanlarındaki artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda gülme terapisinin huzurevinde kalan bireylerin yaşam kalitesine etkisini değerlendiren farklı sosyokültürel yapı gösteren huzurevlerinde, daha büyük örneklem grupları ile randomize kontrol gruplu araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research the effect of applied Laughter therapy on the quality of life nursing home residents was design a quasi-experimental control group, pretest-posttest. 32 nursing home residents who participated in Akyurt Nursing home choose the experimental group and 33 nursing home residents who participated in Polatlı Nursing home control group in the research. Data for the research was collected by questionnaire form developed to determine the socio-demographic characteristics of the nursing home residents and the quality of life was evaluated by using The 36-item short-form health survey (SF-36). Before Laughter therapy, questionnaire form and SF-36 quality of life scale were applied experimental and control group. The next step, in the experimental group, Laughter therapy was applied 2 days per week and totally 21 sessions between the dates 02 March - May 25 2015. In both groups, the SF-36 quality of life scale was applied again after implementation. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0 program was done in evaluation of the data. For descriptive statistics, mean ± deviation, number and percentage display and minimum-maximum value between Mann-Whitney U, one-way ANOVA and Kruskal-Wallis test and (paired-t test)t test were used. In the research was determined after the Laughter therapy implementations, nursing home residents who in experimental group SF-36 quality of life scale all sub-scales and general score points are increased to pre-test results. And these differences were statistically significant. According to this results is recommended, laughter therapy should carry out the different socio-cultural structure in nursing homes with larger sample groups and randomized control group research.