ER; CR: YSGG lazer ve farklı remineralizasyon ajanlarının süt dişi minesinin çürüğe karşı direncini artırmadaki etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of ER; CR: YSGG laser, fluoride and remineralization agents in increasing the caries resistance of primary enamel
- Tez No: 453997
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DİLEK TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Serdar-Eymirli P. Er; Cr: YSGG Lazer ve Farklı Remineralizasyon Ajanlarının Süt Dişi Minesinin Çürüğe Karşı Direncini Artırmadaki Etkilerinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Pedodonti Programı Doktora Tezi, Ankara, 2017. Diş çürüğünün önlenmesinde; remineralizasyon ajanları olan florürler, kalsiyum-fosfat bileşikleri (CPP-ACP) ve lazer kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı, dört farklı remineralizasyon ajanının yalnız veya lazerle birlikte kullanımının çürüğe karşı koruyucu etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda 150 adet çürüksüz süt azı dişinin başlangıç mikrosertlik değerleri ölçüldükten sonra dişler rastgele olarak Kontrol (K), NaF, APF, florür cilası (FC), CPP-ACP, Lazer (L), L+NaF, L+APF, L+FC, L+CPP-ACP olmak üzere 10 gruba ayrılmıştır (n=15). Gruplardaki işlemler ve pH siklusu sonrasında mikrosertlik ölçümleri tekrarlanmış ve veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Her gruptan birer örnek; işlem öncesi, sonrası ve pH siklusu sonrasında tarama elektron mikroskobunda incelenmiştir. Çalışmamızda, tüm deney gruplarında başlangıca göre işlem sonrasındaki mikrosertlik (Δ1) artarken, işlem sonrasına göre pH siklusu ardından mikrosertlik (Δ2) azalmıştır (p0.05). Δ2 açısından, K ile APF, L, L+NaF, L+APF, L+FC, L+CPP-ACP grupları arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Serdar-Eymirli P. Evaluation of the Effects of Er; Cr: YSGG Laser, Fluoride and Remineralization Agents in Increasing the Caries Resistance of Primary Enamel, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Pediatric Dentistry, Ankara, 2017. The remineralization agents, fluorides and calcium-phosphate compounds (CPP-ACP) along with laser, have been used for prevention of tooth decay. The aim of the present study is to determine the protective effect against caries of four different remineralization agents used with or without laser. After measuring the initial microhardness values of 150 non-caries primary molars, the teeth were randomly assigned to 10 groups of Control (C), NaF, APF, Fluoride Varnish (FC), CPP-ACP, Laser (L), L+NaF, L+APF, L+FC, L+CPP-ACP (n = 15). The microhardness measurements were repeated after the treatments and the pH cycle. The obtained data were analyzed statistically. One sample from each group was examined before treatment, after treatment and after the pH cycle with a scanning electron microscope. In the study, in all experimental groups, microhardness after treatment increased compared to baseline (Δ1), but decreased after the pH cycle compared to after treatment (Δ2) (p0.05). There were significant differences between groups C and APF, L, L+NaF, L+APF, L+FC, L+CPP-ACP in terms of Δ2 (p 0.05). There was a significant difference between groups L and L+FC (p 0.05).