Rekombinant insan hyaluronidazının (RHUPH20) post travmatik ödeme etkisinin deksametazonla karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of the effect of recombinant human hyaluronidase (RHUPH20) on post traumatic payment with dexamethasone
  1. Tez No: 453999
  2. Yazar: ONUR KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ödem, cerrahi operasyonlar sonrasında yara dudaklarının açılmasına sebep olabilen, fonksiyonda kısıtlılık yaratan ve işlemin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabilen bir komplikasyondur. Günümüzde cerrahi işlemler sonrasında ödem oluşumunun önüne geçmek amacıyla kullanılmakta olan birçok ajan ve yöntem bulunmaktadır. Ancak bu ajan ve yöntemlerin hiçbiriyle istenilen kontrol sağlanamamıştır. Çalışmamızda dokulararası sıvıların sistemik dolaşıma çok daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlayan hyaluronidaz enzimi ile dokulararası boşlukta eksuda birikimi olarak tanımlanan ödemin sistemik dolaşıma hızlı geçişinin sağlanmasıyla önlenmesi hedeflenmektedir. Çalışmamızda hyaluronidaz enziminin bu etkinliği, en yüksek antiinflamatuar potense sahip glukokortikoid olan deksametazonunkiyle karşılaştırıldı. Hyaluronidaz enzimi olarak hayvansal hyaluronidazlar kullanıldığında hastalarda yaşanan allerjik reaksiyon gelişme komplikasyonunu mimimuma indirmek amacıyla rekombinant teknolojiyle üretilmiş insan hyaluronidazı (rHuPH20) kullanıldı. 40 adet Sprague-Dawley cinsi albino rat, rastgele 5 eşit gruba ayrıldı. 1. gruptaki 8 ratta sadece travmatik ödem oluşturuldu. 2. gruptaki ratlarda travmatik ödem oluşturularak sağ arka pençelerine 0.4 ml SF uygulandı. 3. gruptaki ratların sağ arka pençelerine 0.4 ml hyaluronidaz uygulandı. 4. gruptaki ratlara 0.4 ml deksametazon aynı şekilde uygulandı. 5. gruptaki ratların pençelerine 0.4 ml deksametazon-hyaluronidaz kombine verildi. İlaç dozları ratların kilolarına göre hesaplandı. Eşit hacimde olmaları için SF ile seyreltilip 0.4 ml'ye tamamlanarak hayvanlara uygulandı. Ratların ilk pençe hacimleriyle, 3., 6., 12., 24., 48. ve 72. saatlerdeki pençe hacmi değişimleri pletismometreyle ölçüldü. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda deksametazonun hiçbir sıvı verilmeyen gruptan anlamlı düzeyde ödemi azaltmayıp, aynı hacimde serum verilen gruba göre anlamlı olarak ödemi azalttığı görülmüştür. Bunun yanında hyaluronidaz enziminin, hiçbir sıvı uygulanmayan ve serum uygulanan gruplardan anlamlı düzeyde ödemi azalttığı gözlenmiştir. Deksametazonla hyaluronidaz enzimi karşılaştırıldığında enzimin, deksametazona göre anlamlı düzeyde daha düşük ödem oluşumu sağladığı gösterilmiş, deksametazon-hyaluronidaz'ın kombine uygulanışının sadece hyaluronidaz uygulamadan anlamlı olmayacak düzeyde daha düşük ödem oluşumu sağladığı görülmüştür. Bu çalışmadan çıkarıldığı üzere hyaluronidaz enzimi, ödem kontrolü için en etkili ajanlardan biri olarak kullanılan deksametazondan çok daha iyi bir ödem kontrolü sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Edema is a complication which may cause non-healing of epithelium lines, lessen the function and failing at the surgical operation. Today there are so many medications and ways to prevent edema due to surgical operations. But non of these ways and medications supresses the surgical edema at the desired level. At our study we aimed to reduce the operative edema which is named exudates of intercellular substance, by hyaluronidase enzyme which fasten the pass of the fluids from intercellular substance to systemic circulation. That activity of hyaluronidase enzyme is compared with deksamethasone's which has the highest antiinflamatuar potency between glucocorticoids. As hyaluronidase enzyme, recombinant human hyaluronidase (rHuPH20) is used because of avoiding allergic reactions due to animal derived hyaluronidase preparats. 40 Sprague-Dawley albino rats divided randomly 5 equal groups. At 1. group just traumatic edema was made on 8 rats. At 2. group traumatic edema was made and 0.4 ml SF injected to the right hind paws of the rats. At 3. group 0.4 ml hyaluronidase injected to the right hind paws of the rats. At 4. group 0.4 ml deksamethasone injected to the right hind paws of the rats in the same way. At 5. group 0.4 ml deksamethasone-hyaluronidase combine injected to the right hind paws of the rats. The dosage of the medicines calculated according to weights of the rats. Because all fluids which are injected to the paws of the rats must be at the same volume, all medicines are completed to 0.4 ml by SF. All the rats' right hind paws volume evaluated by plethysmometer before starting the traumatic edema formation and after it at the 3., 6., 12., 24., 48., 72., hours. As a result of statistical analysis deksamethasone didn't significantly diminished the edema according to group 1, but significantly diminished the edema according to SF applicated group 2. Besides this, hyaluronidase significantly reduced the edema according to group 1 and 2. When hyaluronidase compared with dexamethasone, it had been shown hyaluronidase significantly reduces edema according to dexamethasone. Hyaluronidase-dexamethasone's combine application provides less edema with regard to alone hyaluronidase application, but this difference isn't significant. As a result of this study hyaluronidase enzyme may provide more better edema control than deksamethasone which is widely using effective agent for managing edema.