Karabük ilinde doğum sonu depresyon görülme sıklığı ve ilişkili risk faktörleri
The prevelans of postparttum depression and related risk factors in Karabük
- Tez No: 454023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma Karabük ilinde doğum sonu depresyon (DSD) görülme sıklığı ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla, 1 Mart- 1 Temmuz 2015 tarihleri arasında tanımlayıcı kesitsel tipte gerçekleştirilen toplum temelli bir çalışmadır. Araştırma, Karabük ilinde bulunan 68 aile sağlığı merkezinde (ASM) gerçekleştirildi. Çalışmaya tabakalı sistematik örnekleme yöntemi ile belirlenen, 0-12 ay arasında bebeği olan, 254 kadın katıldı. Veriler etik kurul ve kurum onayı alındıktan sonra, araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama formu ve Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) kullanılarak,yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı.Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımları, ki-kare testi, spearman korelasyon ve lineer regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a community-based work with a descriptive-cross-sectional type with the aim of determining the prevalence of postpartum depression (PPD) in Karabük between 1 March and 1 July 2015. The study was conducted with 68 family health centers (FHC) in Karabük. 254 women who have babies with the age of 0-12 months participated to the study by being assigned with the stratified systematic sampling method. After ethics committee and institution approval, the data were collected by face-to-face interview method via using the data collection form created by the researcher and the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). Frequency distributions, chi-square test, Spearman correlation and linear regression analysis were used in the evaluation of the data. The prevalence of PPD in Karabük was found to be 22.8% (EPDS ≥ 13).