Primipar annelerin bebek bakımındaki yeterliliklerinin depresyon düzeyine etkisi
The effect of primipar mothers qualifications in baby care on depression level
  1. Tez No: 566777
  2. Yazar: SİBEL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN ONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Public Health, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma primapar annelerin bebek bakımındaki yeterliliği ile zaman içinde postpartum depresyon ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve prospektif olarak planlanıp gerçekleştirildi. Araştırma Şubat 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında Karabük ili Safranbolu ilçesine bağlı üç ASM ve Karabük İli Gündüz Köymen Çocuk Polikliniğine başvuran 82 primipar anne ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri Katılımcı Bilgi Formu 1-2 ve Pharis Öz güven Ölçeği (PÖGÖ) ve Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) ile doğumu takip eden 6., 10. ve 14. haftalar olmak üzere 3 aşamada toplandı. Elde edilen veriler ise bilgisayar ortamında değerlendirilerek bağımsız t testi, pearson korelasyon analizi, Cochran's Q testi ve tekrarlı ölçümler varyans analizi (Repeated Measures ANOVA) testinden yararlanıldı. Araştırmada doğum 6., 10. ve 14. haftalarda yapılan tekrarlı ölçümler sonucunda PÖGÖ ve EDSDÖ arasında ileri derecede anlamlı negatif yönde güçlü bir ilişki olduğu saptandı (Ölçümler sırasıyla; r=-0,73, p= 0,000; r=-0,68, p= 0,000; r=-0,53, p=0,000). Doğum sonu döneme uyumu kolaylaştırmak ve anne ve bebek sağlığının korunması ve devamlılığının sağlanması için primipar annelerin bebek bakımı konusunda bilgi ve beceri kazanması, öz güven gelişimi, doğum sonu erken dönem depresyon riskinin belirlenmesi ve önlenmesi için kaliteli, standartize ve devamlılığı olan bakım ve desteğin sağlanması gerekmektedir. Anahtar kelime: Primipar, Anne Öz Güven, Anne Yeterlilik, Bebek Bakımı
Özet (Çeviri)
The study was planned and carried out in a descriptive, cross-sectional and prospective manner to determine the adequacy of primapar mothers in infant care and its relationship with postpartum depression over time. Between February 2017 and December 2017, 82 primiparous mothers who applied to three ASM and Gündüz Köymen Children Polyclinic of Karabük province of Safranbolu district of Karabük province. Data were collected using the Participant Information Form 1-2 and the Pharis Self-Confidence Scale (PPSS) and the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). Obtained data were evaluated by computer, independent t test, pearson correlation analysis, Cochran's Q test and repeated measures analysis of variance (Repeated Measures ANOVA) were used. In the study, repeated measurements at the 6th, 10th, and 14th weeks of the birth showed a significant negative negative correlation between PSSE and EPDS (Measurements, respectively; r = -0.73, p = 0.000; r = -0.68, p = 0,000; r = -0.53, p = 0,000). In order to facilitate adaptation to the postpartum period and to maintain and maintain maternal and infant health, primiparous mothers should acquire knowledge and skills in infant care, self-confidence development, and identify and prevent early postpartum depression risk and provide quality, standardized and continuous care and support.The research was planned and carried out in order to determine the effect of qualification of the mothers on the level of depression. Key word: Primiparous, Maternal Self-Confidence, Maternal Qualification, Baby Care