Onikomikoz tedavisinde lazerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of laser effectiveness in treatment of onychomycosi̇s
- Tez No: 454024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Onikomikoz erişkinlerdeki en sık tırnak hastalığıdır. Tedavide altın standart sistemik antifungal ajanlardır ancak tedavi önemli oranda rekürrens ile sonuçlanmaktadır. Aynı zamanda sistemik antifungal ilaçlar yan etkileri ve ilaç etkileşimleri nedeniyle her olguda kullanılamamaktadır. Araştırmamızda onikomikoz tedavisinde düşük yan etki profili nedeniyle son yıllarda öne çıkan 1064 nm nd yag lazerin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine tırnak bozukluğu şikayeti ile başvuran, klinik olarak onikomikoz düşünülen ve 24 saatlik KOH ile incelemede mantar elemanları saptanan hastalar dahil edildi. Hastaların tutulum olan tırnaklarından bir kısmı uygulama bir kısmı plasebo grubu olarak seçildi. Uygulama grubuna ayda bir kez akım 30-50 j/cm2, atım süresi 45 msn, spot çapı 6 mm olmak üzere uzun atımlı 1064 nm Nd:YAG lazer uygulandı. Plasebo grubuna ise tırnak üzerine 3*8*0,3 cm ölçülerinde opak beyaz yüzeyli mukavva konularak aynı dozda uygulama yapıldı. Her seans öncesi fotoğraflama ve skorlama (OSI,onikomikoz şiddet indeksi) yapıldı. Mikolojik inceleme 24 saatlik KOH inceleme ile 3. ve 6. aylarda yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 28 hasta dahil edildi, 5 hasta tedaviye devam etmediği için çalışma dışı bırakıldı. Sonuçta 23 hasta çalışmayı tamamladı. 23 hastanın onikomikoz saptanan toplamda 89 tırnağından 48 tırnak uygulama grubuna, 41 tırnak plasebo grubuna dahil edildi. Uygulama grubunda tedavi sonu OSI skoru ortalaması başlangıç OSI skoru ortalamasına göre anlamlı derecede düşüktü (p0,05). 6 ay sonunda OSI skorları, uygulama grubundaki tırnakların %4,16'sında %50 nin üzerinde azalma,%33,3'ünde %25-50 arasında azalma, %62,5 'unda %25 in altında azalma gösterdi. Plasebo grubunda ise, %95,1'inde %25'in altında azalma veya artma, %4,8'inde %25'in üzerinde artma gözlendi. 6 ay sonunda uygulama grubundaki tırnakların % 29,2'sinde, plasebo grubunun ise % 4,9'unda 24 saatlik KOH ile incelemede negatif sonuç elde edildi. Sonuç: Bu çalışma bize 1064 nm uzun atımlı Nd: YAG lazerin onikomikoz tedavisinde plaseboya göre etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background:: Onychomycosis is a nail disease that is mostly encountered among adults. The gold standard in the treatment is the antifungal agents but the treatment ends up with recurrence at a large number. At the same time, systemic antifungal medicines can not be used in each case due to their side effects and drug interactions. The aim of this study is to evaluate the efficiency of 1064 nm Nd:YAG laser that came to the forefront in recent years due to its side effect profile in the treatment of onychomycosis. Material and method: The population of the study is composed of the patients who applied to Erciyes University, Polyclinic of Dermatological and Venereal Diseases due to nail disorder and who are thought to be clinically onychomycosis and who identified with fungal elements as a result of 24-hour KOH examination. Among the nails of the patients which are ecliptic, some of them were selected as implementation and some of them were selected as placebo. The application group was given long-pulse 1064 nm Nd:YAG laser once a month with 30-50 j/cm2 current, 45 msn pulse duration and 6 mm spot diameter. For placebo group, a cardboard having an opaque white surface at the size of 3*8*0,3 cm have been put on the nail and an implementation has been made at the same dosage. Photography and scoring (OSI, onychomycosis severity index) have been implemented before each session. Mycological examination has been made at the 3rd and 6th months with 24-hour KOH examination. Results: 28 patients have been included in the study. 5 patients have been excluded from the study since they were unable to continue the treatment. In conclusion, 23 patients concluded the study. On 23 patients, 48 of 89 nails of the patients which were identified with on onychomycosis have been included in the implementation group and 41 nails have been included in placebo group. OSI score average of the implementation group after treatment have been found as low at a meaningful level in comparison with the beginning OSI score (p0,05). At the end of the sixth month, OSI scores decreased by more than 50% in 4,16% of the nails in implementation group, decreased by 25-50% in 33,3% of the nails, and decreased below 25% in 62,5% of the nails. In placebo group, a reduction or rise has been observed below 25% in 95,1% of the nails whereas a rise above 25% has been observed in 4,8% of the nails. At the end of the sixth month, negative result has been found in 29,2% of the nails in the implementation group and in 4,9% of the placebo group according to 24-hour KOH examination. Conclusion: This study revealed the fact that 1064 nm long-pulse Nd:YAG laser is more effective than placebo in the treatment of onychomycosis.