İntratrakeal genel anestezi alan hastalarda boyun çevresinin tiromental mesafeye oranının zor entübasyonun öngörülmesinde etkinliğinin araştırılması
To investigate the efficiency of neck circumference to thyromental distance ratio in prediction of diffucult intubation on patients under intratracheal general anesthesia
  1. Tez No: 454039
  2. Yazar: SÜLEYMAN BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ERTOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı EZS skoru kullanılarak belirlenen zor entübasyonla BÇ/TMM oranı arasındaki korelasyonun genel popülasyonda, obezlerde ve OUAS'lı hastalarda belirlenmesi ve bu oranın AA, BÇ, TMM, SMM, MS ve WRS gibi daha önce tanımlanmış göstergelerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya ASA 1-2 sınıfı, 18 yaş üzeri, 280 hasta dahil edildi. Demografik veri olarak yaş, boy ve ağırlık değerleri kaydedildi. OUAS öyküsü pozitif ve VKİ ≥ 30 kg/m² olan obez hastalar kategorize edildi. Zor entübasyonu önceden belirlemeye yönelik öngörü testleri olan AA, BÇ, TMM, SMM, BÇ/TMM, BÇ/SMM ve BÇ/VKİ ölçüldü, MS ve WRS testleri uygulandı ve kaydedildi. Zor entübasyon EZS skoru kullanılarak belirlendi. Genel popülasyonda, obezlerde ve OUAS'lı hastalarda BÇ/TMM'nin zor entübasyonu öngörme kabiliyeti kanıtlanmış diğer testler ile karşılaştırıldı. EZS skoruna göre zor entübasyon oranı genel popülasyonda %11,1, obezlerde %17,7, OUAS'lı olgularda %27,7 olarak bulundu. BÇ/TMM oranı ile zor entübasyon arasında her üç popülasyonda da istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı. Sadece obez hastalarda BÇ/VKİ ile zor entübasyon arasında anlamlı korelasyon tespit edildi. Buna ek olarak sadece OUAS'lı hastalarda MS ile zor entübasyon arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Yapılan ROC analizinde her üç popülasyonda da etkinlik gücü en yüksek test olarak BÇ/TMM oranı saptandı ve cut off değeri olarak genel popülasyonda 5,2 obezlerde ve OUAS'lı hastalarda 5,8 belirlendi. BÇ/TMM oranı zor entübasyonu öngörmede diğer kanıtlanmış yatakbaşı testlerden daha iyi bir metoddur. BÇ/SMM ve obezlerde BÇ/VKİ oranıda zor entübasyonu öngörmede iyi bir prediktör olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the correlation of diffucult intubation which is determined by using IDS score and NC/TMD ratio in general population, obeses and OSAS patients and to compare this ratio with indicators which were defined before such as MO, NC, TMD, SMD, MS and WRS. ASA 1-2 class, over the age of 18, 280 patients were included to this study. Age, height and weight values were registered as demographic data. Patients who have positive OSAS history and obese patients whose BMI is ≥ 30 kg/m were categorized. Predictor tests for predetermining diffucult intubation such as MO, NC, TMD, SMD, NC/TMD, NC/SMD and NC/BMI were measured, MS and WRS tests were applied and registered. Diffucult intubation were determined by using IDS score. It was compared the prediction ability of NC/TMD on diffucult intubation with other tests on general population, obeses and OSAS patients. According to IDS score, diffucult intubation rate was found as 11,1% on general population, 17,7% on obeses, 27,7% on OSAS patients. It was determined statistical significant correlation between NC/TMD ratio and diffucult intubation on each three population. It was determined significant correlation between NC/BMI and diffucult intubation only on obese patients. Addition to this, it was not found significant correlation between MS and diffucult intubation on OSAS patients. On applied ROC analysis it was determined NC / TMD ratio as the most effective test on each population and it was determined 5,2 on general population, 5,8 on obeses and OUAS patients as cut off value. NC/TMD ratio is a better method than other established bedside tests for predicting diffucult intubation. Also NC / SMD and NC/BMI ratio on obeses can be better predictors for predicting diffucult intubation.