Plastik malzemelerde kırılma olayı poliamid malzemeler üzerinde yapılan çalışma
  1. Tez No: 45406
  2. Yazar: TURHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
-III- ÖZET Bu çalışmada polıamid malzemelerde Kırılma tokluğu (KıC) ye deformasyon hızının etkisi üzerinde bir araştırma yapılmıştır.Deneylerde denek malzeme olarak“KESTAMiD malzeme”kullanılmıştır. Plakalar flSTM-E 399 uyarınca üç noktadan eğme deney numuneleri hazırlanarak ' deneyler yapılmıştır. Deney sırasında her bir numune için deformasyon hızı 5,25,50 mm/dak olarak değiştirilmiştir. Deneyler sonucunda bu malzemenin gevrek bir malzeme olduğu ve deformasyon hızı ile Kırılma Tokluğu'nun değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRfiCT In this study, it has been investigated 'the effect öf de formation rate on fracture toughness in a poliamid material.“KESTAMiD”material was used as experiment material. All three point bending specimens were prepared acording to ASTM-E 399 and experiments were done. Def ormat i on rate was used 5,25,50 mm/min for each ûf all specimens. At the end of this experiment s, thi s material used is a brittle and it's fracture toughness decreases with increasing deformations rate.