Canlı vericili karaciğer naklinde hepatik vasküler varyasyonların saptanmasında intraoperatif ultrasonografinin yeri
The role of intraoperative ultrasonography in detection of hepatic vascular variations in living donor liver transplation
  1. Tez No: 454075
  2. Yazar: UĞUR KESİMAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAĞAN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cerrahide ve immünsüpresyondaki gelişmelerle birlikte karaciğer nakli akut ve kronik karaciğer yetmezliklerinin en etkili tedavi yöntemi haline gelmiştir. Hepatik vasküler varyasyonların özellikle karaciğer transplantasyonu öncesi değerlendirilmesi ve olası varyasyonların cerrahi öncesi saptanması alıcı ve vericide komplikasyonların azaltılmasını sağlamaktadır. İntraoperatif ultrasonografinin (İOUS) nakil cerrahi yaklaşımında faydalı olduğu ve cerrahiyi yönlendirdiği bilinmektedir. Bildiğimiz kadarıyla literatürde karaciğer nakillerindeki anastomoz edilmesi gereken segment 5 ve 8 dallarının sayı ve çaplarını İOUS ile değerlendiren çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada hepatik vasküler varyasyonların saptanmasında cerrahi anatomik değerlendirme standart alınarak İOUS bulguları bilgisayarlı tomografik anjiyografi (BTA) bulguları ile karşılaştırıldı. 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma sonucunda anastomoz yapılan ve yapılmayan segment 8 dallarının ortalama çapları arasında İOUS ile yapılan ölçümlerde anlamlı farklılık saptanırken (p=0,016); BTA ile yapılan ölçümlerde anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,89). BTA, OHV' ye katılan segment 5 ve 8 dallarını saptamakta İOUS'den daha üstündür. Ancak, cerrahi anastomoz yapılacak dalları çap ölçümleri ile öngörme açısından İOUS daha doğru sonuçlar vermektedir. Tam ve doğru bir değerlendirme için iki modalitenin de eksiklikleri ve üstünlüklerinin bilinerek bir arada kullanılmaları gerektiği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
With advances in surgical technique and immunosuppression, liver transplantation has become the most effective treatment of acute and chronic liver failures. Evaluation of vascular anatomy and detection of hepatic vascular variations prior to surgery, especially transplantation surgery, can help reduce complications in both the donor and the recipient. Inraoperative ultrasonography (IOUS) is known to be beneficial during planning of the transplantation surgery and can help direct surgery. To our knowledge, there are no studies in the literature that evaluate the number and diameter of segment 5 and 8 branches that need to be anastomosed with IOUS. In this study, considering surgical anatomical evaluation as the gold standard, IOUS findings were compared to computed tomography angiography (CTA) findings. 40 patients were included in the study. Average diameters of segment 8 branches that were anastomosed and not anastomosed were significantly different as measured by IOUS (p=0,016); however no such statistically significant difference was found in measurements made with CTA (p=0,89). CTA is superior to IOUS in detecting segment 5 and 8 veins draining into to middle hepatic vein. However, IOUS is more accurate in predicting which vessels are going to be anastomosed. For a complete and accurate assessment, both imaging modalities should be used to complement each other and advantages and disadvantages of both imaging modalities should be known.