Parsiyel / total nefrektomi yapılan sıçanlarda ipsilateral ve kontralateral böbrekteki kök hücre rezervinin değerlendirilmesi
Assessment of cell reserve in the ipsilateral and contralateral kidney after partial / total nephrectomy
  1. Tez No: 454076
  2. Yazar: SONGÜL ARABUL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, renal doku kaybı sonrasında böbrekteki kök hücrelerle ilişkili adaptasyon mekanizmasını anlamak amacıyla yapıldı. Bu amaca yönelik olarak farklı oranlarda yapılan parsiyel / total nefrektominin ve yaş faktörünün böbrek fonksiyonları, kök hücre rezervi ve parankimal hücre proliferasyona etkisi sıçanlarda oluşturulan deneysel bir model üzerinde araştırıldı. Çalışmamızda sütten kesilmiş 3 haftalık yavru sıçanlar ve 8 haftalık ergin genç sıçanları içeren 2 ana grup oluşturuldu. Her grubun kendi içerisinde kontrol ve deney grubu mevcuttu. Kontrol grupları kendi yaş grubu içerisinde 3 gruba ayrıldı ve her bir kontrol grubunda 10 erkek sıçan kullanıldı. Deney grubu ise kendi yaş grubu içerisinde 9 gruba ayrılıp, her grupta 6 erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlara tek taraflı total nefrektomi, 1/3 nefrektomi ve 5/6 nefrektomi yapılarak postoperatif 15, 30 ve 60. gün değerlendirmeleri yapıldı. Deneyin başlangıcında ve sonunda sıçanların ağırlıkları ölçüldü. Deney sonlandırılmadan kan ve böbrek örnekleri alınarak biyokimyasal ve immünohistokimyasal değerlendirilmeleri yapıldı. Biyokimyasal parametre olarak kan örneklerinde BUN ve kreatinin ölçümleri yapıldı ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Doku örneklerinde ise kök hücre rezervi immünfloresan çift boyamayla (CD90 ve CD105), proliferasyon ise immünohistokimyasal olarak Ki67 boyamasıyla vizüel olarak değerlendirildi. Çalışmamızda kontrol grubundaki sıçanları ağırlık değişimleri hem yaşlara hem de nefrektomi türlerine göre anlamlı değişiklik göstermedi. Deney grubunun preoperatif ve postoperatif ağırlık ölçümlerinde sıçanlarda ağırlık artışı kontrollere göre daha az olmakla birlikte farklar istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05). Her iki yaş grubu ve tüm postoperatif dönemler göz önüne alındığında, en fazla kök hücre rezervinin 5/6 nefrektomi yapılan 8 haftalık sıçanlarda olduğu bulundu. Çalışmamızda, en yüksek proliferatif aktivite tek taraflı total nefrektomi ve 5/6 nefrektomi yapılan gruplarda saptandı. Bu artış postoperatif 15. günde tubüllerde başlamış, 60. günde en yüksek düzeyine ulaşarak glomerül ve interstisyel hücrelerde de görülmüştür. Yaş gruplarına göre yapılan değerlendirmede proliferatif aktivitenin 3 haftalık sıçanlarda daha fazla olduğu bulundu. Bu deneysel çalışma, böbreklerin doku/volüm kaybına kendisinde var olan kök hücre rezervi üzerinden rejeneratif yanıt verebileceğini desteklemiştir. Bu yanıt, böbreği ilgilendiren ve doku/volüm kaybına yol açan klinik durumların önlemesi ve giderilmesi için bir potansiyel taşımaktadır. Ancak bu bulguların daha ileri deneysel ve klinik araştırmalarla irdelenmesine gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, In order to understand the adaptation mechanism of the kidney after partial / total nephrectomy performed at different rates, The effect of age factor on reserve and proliferation was evaluated experimentally to determine whether the stem cell reserve increased in the renal compensatory mechanism and whether there was a difference in the effect of nephrectomy on reserve and proliferation. In our study, 2 main groups were formed, including 3 week old pups and 8 week old rats. Each group had its own control and experiment group. Control groups were divided into 3 groups in their age group and 10 male rats were used in each control group. Experimental group was divided into 9 groups in their age group and 6 male rats were used in each group. The rats underwent single-sided total nephrectomy, 1/3 nephrectomy and 5/6 nephrectomy, and post-operative 15, 30 and 60 day evaluations were performed. The weights of the rats were measured at the beginning and end of the experiment. Biochemical and immunohistochemical evaluations of blood and kidney samples were made before the end of the experiment. BUN and creatinine measurements were done as biochemical parameters and statistically compared. In the tissue samples, the stem cell reserve was evaluated by immunofluorescence double staining (CD90 and CD105), and the proliferation was visualized by immunohistochemical Ki67 staining. In our study, weights of rats in the control group did not show any significant change with respect to both age and nephrectomy types. The preoperative and postoperative weight measurements of the experimental group were significantly lower than the weight increase controls (p 0.05). Given both age groups and all post-operative periods, we found that the most stem cell reserve was in 8-week-old rats with 5/6 nephrectomy. In our study, the highest proliferative activity was detected in unilateral total nephrectomy and 5/6 nephrectomy groups. This increase was observed in glomeruli and interstitial cells, reaching the highest level on day 60, in tubules at postoperative 15th day. Proliferative activity was found to be higher in the 3-week-old rats than in the age-matched rats. This experimental study supports that the kidneys may respond to tissue / volume loss regeneratively through its own stem cell reserve. This response has potential for prevention and treatment of kidney-related and clinical conditions leading to tissue / volume loss. However, these findings need further experimental and clinical investigations.