Ortodontik tedaviye kabul edilen hastaların dental korku, aleksitimi ve anksiyete seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between dental fear, alexithymia and anxiety levels in patients accepted to orthodontic treatment
  1. Tez No: 454082
  2. Yazar: SAADET ÇINARSOY CİĞERİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KAZANCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çınarsoy Ciğerim S, Ortodontik Tedaviye Kabul Edilen Hastaların Dental Korku, Aleksitimi ve Anksiyete Seviyeleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Van 2017. Bu çalışmanın amacı ortodonti kliniğine ilk kez başvuran hastalar ile ortodontik tedavi talebi ile başvurup tedaviye kabul edilen hastalardaki dental korku, aleksitimi ve anksiyete seviyelerinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya 11-20 yaş arasında toplam 200 birey dahil edilmiştir. Hastalara sırasıyla TAÖ-20, STAI, DKS, ÇAS, MDASO ve OKL anketleri doldurtulmuştur. DKS anketi kullanılarak değerlendirilen“Dental Korku”11-15 yaş grubundaki bireylerde 16-20 yaş grubundaki bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. ÇAS ve MDASO anketleri kullanılarak değerlendirilen“Ortodonti ile İlişkili Dental Anksiyete”11-15 yaş grubundaki bireylerde 16-20 yaş grubundaki bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. DKS skor ortalamaları ve ÇAS skor ortalamaları, ortodontik tedaviye ilk kez başvuran bireylerde, ortodontik tedaviye kabul edilen bireylere göre daha yüksek olarak bulunmuştur. TAÖ-20 anketi kullanılarak değerlendirilen“Aleksitimi”erkek bireylerde kadın bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak ortodontik tedavi talebi ile başvuran ve tedaviye kabul edilen bireylerin korku ve anksiyete durumları ile aleksitimik özellikler gibi farklı kişilik ve psikolojik durumlarının değerlendirilmesi ortodontik tedavi gibi uzun süren tedavilerin başlangıcında gözden kaçırılmamalı ve yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Çınarsoy Ciğerim S, Examination of the relationship between dental fear, alexithymia and anxiety levels in patients accepted to orthodontic treatment, Yuzuncu Yil University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics, Phd Thesis, Van 2017. The purpose of this study is the evaluation of dental fear, alexithymia and anxiety levels, in patients who applied for orthodontic treatment for the first time with in patients admitted to treatment who apply with orthodontic treatment request to the clinic. A total of 200 individuals, aged between 11 and 20 ages, were included in the study. In order for the patients TAS-20, STAI, DFS, ÇAS, MDASO and A List of Potential Concerns about to Orthodontic Treatment the questionnaires were filled. The dental fear, assessed using the DFS questionnaire, was higher in the 11-15 age group than in the 16-20 age group. Dental anxiety related to orthodontics assessed using ÇAS and MDASO questionnaires, were found to be higher in the 11-15 age group than in the 16-20 age group in the individuals. DFS score averages and ÇAS score averages were found to be higher, according to the people who applied orthodontic treatment for the first time than people who are accepted orthodontic treatment. Alexithymia assessed using TAS-20 questionnaire, was found to be higher in male individuals than female individuals. In conclusion, the evaluation of different personality and psychological conditions, such as fear and anxiety states and alexithymic characteristics of individuals who applied with the request of orthodontic treatment and accepted treatment, should not be missed and done at the beginning of long-standing treatments such as orthodontic treatment.