Kanama şikâyetiyle acile başvuran abortus imminens (düşük tehdidi) tanısı almış çiftlerin sosyal destek sistemleri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The association between social support systems and anxiety levels of couples diagnosed wi̇th imminent abortion who refer to emergency service with A complaint of bleeding
  1. Tez No: 454083
  2. Yazar: AYŞE ÇEVİK ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP TOPATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışma kanama şikâyeti ile acil servise başvuran abortus imminens tanısı almış çiftlerin sosyal destek sistemleri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma Kasım 2014-Şubat 2015 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Samsun İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Acil Servisine kanama şikâyeti ile başvuran ve abortus imminens tanısı alan 138 gebe ve eşleri ile (Toplam 276 kişi ile) gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen, Tanıtıcı Bilgi Formu ile“Durumluk- Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, bilgisayar ortamında SPSS 21.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan çiftlerin yaş ortalamaları kadınlarda 27,9 yıl, erkeklerde ise 31,4 yıldır. Evlilik yaş ortalamaları kadınlarda 22,1 yıl, erkeklerde ise 26,0 yıldır. Durumluk Kaygı Ölçeği toplam puan ortalaması cinsiyete göre farklılık göstermemektedir (p=0,055). Sürekli Kaygı Ölçeği toplam puan ortalaması cinsiyete göre farklılık göstermektedir (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to find out the association between social support systems and anxiety levels of couples diagnosed with imminent abortion who refer to emergency service with a complaint of bleeding. Material and Method: The study was conducted with 138 pregnant women who were admitted to T.R. Ministry of Health, Samsun Public Hospitals Union General Secretariat Samsun Gynecology and Children's Hospital, Women's Emergency Service between November 2014 and February 2015 with a complaint of vaginal bleeding and diagnosed with imminent abortion and the spouses of these women (a total of 276 people). The data were collected with Descriptive Information Form developed by the researcher and“State-Trait Anxiety Scale”and“Multi-dimensionally perceived Social Support Scale”. The statistical analysis of the data was conducted by using SPSS 21.0 package program on computer. Results: The average ages of the participants in the study was 27,9 years in women, while it was 31,4 in men. Average age of marriage was 22,1 years in women, while it was 26,0 years in men. State anxiety total score average was not found to differ in terms of gender (p=0,055). Trait anxiety scale total score average was found to differ in terms of gender (p=0,001).